Czym jest biogaz i jak powstaje?

Biogaz to mieszanina gazów powstająca w procesie beztlenowego rozkładu materii organicznej. Główne składniki to metan i dwutlenek węgla [3]. Ten ekologiczny nośnik energii powstaje w wyniku naturalnych procesów biochemicznych, gdzie kluczową rolę odgrywają mikroorganizmy anaerobowe.

Proces wytwarzania biogazu zachodzi w ściśle kontrolowanych warunkach temperatury. Fermentacja metanowa może przebiegać w zakresie 35-40°C (fermentacja mezofilowa) lub 50-70°C (fermentacja termofilowa) [3]. W trakcie tego procesu nawet 60% substancji organicznej przekształca się w biogaz [1].

Surowce do produkcji biogazu

Produkcja biogazu może być realizowana z różnorodnych materiałów organicznych. Najczęściej wykorzystywane surowce to:
– odpady komunalne
– ścieki
– odpady rolnicze
– materiały roślinne [1][3]

Efektywność procesu zależy od rodzaju wykorzystywanego surowca. Przykładowo, z kiszonki kukurydzianej można uzyskać 202 m³ biogazu na tonę mokrej masy, przy zawartości metanu na poziomie 52% [3].

Skład i właściwości biogazu

Biogaz rolniczy to złożona mieszanina gazów, w której oprócz głównych składników – metanu i dwutlenku węgla – występują również:
– siarkowodór
– wodór
– para wodna
– tlenek węgla
– siloksany [3]

Po odpowiednim oczyszczeniu biogaz może zostać przekształcony w biometan, spełniający standardy jakościowe gazu ziemnego [3].

Zastosowanie i potencjał energetyczny

Wykorzystanie biogazu jest wszechstronne i obejmuje:
– ogrzewanie
– gotowanie
– produkcję energii elektrycznej w generatorach [3]

  Gdzie naładujesz swój samochód elektryczny w podróży?

Potencjał energetyczny biogazu jest znaczący. Ze składowiska odpadów o powierzchni około 15 hektarów, przyjmującego rocznie około 180 tysięcy ton odpadów, można uzyskać od 20 do 60 GWh energii w ciągu roku [3].

Warto zauważyć, że biogaz jako paliwo alternatywne ma duży potencjał w sektorze transportowym. Według szacunków, mógłby zaspokoić nawet 17% zapotrzebowania na paliwo samochodowe w Wielkiej Brytanii [3].

Źródła:
[1] https://portalkomunalny.pl/plus/artykul/biogaz-ze-skladowisk-odpadow-komunalnych/
[2] https://wikanabioenergia.pl/nowe-technologie-produkcji-biogazu-z-biomasy-rolniczej
[3] https://pl.wikipedia.org/wiki/Biogaz