Czy można legalnie zamontować kamerę na klatce schodowej?
Montaż kamery na klatce schodowej jest możliwy, ale wymaga spełnienia określonych warunków prawnych i uzyskania odpowiednich zgód. Przyjrzyjmy się szczegółowo wszystkim aspektom tego zagadnienia.
Podstawowe warunki legalnego montażu kamery
Montaż kamery na klatce schodowej może być legalny, jednak należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim instalacja nie może naruszać praw do prywatności innych mieszkańców [2]. W przypadku wspólnot mieszkaniowych wymagana jest zgoda większości lokatorów, natomiast w małych wspólnotach (do 7 mieszkań) potrzebna jest jednomyślna decyzja wszystkich mieszkańców [4].
Zasady dotyczące obszaru monitoringu
Kluczowym aspektem jest właściwe ustawienie zasięgu kamery monitorującej. Urządzenie może rejestrować wyłącznie przestrzeń wspólną, czyli samą klatkę schodową [1]. Niedopuszczalne jest kierowanie obiektywu w stronę prywatnych mieszkań czy też wejść do lokali. Każde naruszenie tej zasady może zostać uznane za ingerencję w dobra osobiste sąsiadów [4].
Wymogi prawne i RODO
Instalacja monitoringu na klatce schodowej musi być zgodna z przepisami o ochronie danych osobowych (RODO) [3]. Oznacza to, że:
– Mieszkańcy muszą zostać poinformowani o zamontowaniu kamery
– Należy określić cel montażu monitoringu
– Konieczne jest zabezpieczenie nagrań przed dostępem osób nieupoważnionych
– Trzeba ustalić okres przechowywania zapisów z monitoringu
Orzecznictwo sądowe w sprawie kamer
Sądy wielokrotnie wypowiadały się w kwestii legalności montażu kamer. Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Gdańsku (sygn. akt I C 31/15), monitoring obejmujący wyłącznie przestrzeń wspólną, jak droga czy parking, nie narusza dóbr osobistych sąsiadów [1]. Podobnie Sąd Apelacyjny we Wrocławiu orzekł, że rejestrowanie przestrzeni wspólnej jest dopuszczalne, o ile kamera nie obejmuje prywatnych przestrzeni mieszkańców [4].
Konsekwencje nieprawidłowego montażu
Niewłaściwa instalacja kamery monitorującej może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Naruszenie prywatności sąsiadów może skutkować:
– Koniecznością demontażu kamery
– Odpowiedzialnością cywilną
– Karami finansowymi za naruszenie przepisów RODO [3]
Źródła:
[1] https://orllo.pl/artykuly/kamerka-na-klatke-schodowa-jaka-wybrac
[2] https://deccoria.pl/artykuly/prawo-i-finanse/czy-mozna-miec-kamere-nad-drzwiami-do-mieszkania-prywatny-monitoring-w-bloku-66-17353
[3] https://reolink-sklep.pl/czy-mozliwe-jest-zamontowanie-kamery-na-klatce-schodowej
[4] https://orllo.pl/artykuly/monitoring-domu-czy-sasiad-moze-ci-zabronic
[5] https://www.prawo.pl/prawo/czy-osoba-prywatna-moze-zamontowac-kamere-na-domu-lub-drzwiach,516731.html

RM Solar to wiodący portal tematyczny o odnawialnych źródłach energii i inteligentnych rozwiązaniach dla domu. Od 2024 roku łączymy świat nowoczesnych technologii z troską o środowisko naturalne, dostarczając praktyczną wiedzę i sprawdzone rozwiązania dla świadomych konsumentów.