Plusy fotowoltaiki na gruncie – wykorzystaj teren!

Dysponujesz sporym terenem przy swoim domu lub siedzibie firmy? Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować tam fotowoltaikę na gruncie. Nie musisz ingerować w konstrukcję czy poszycie dachu, a panele możesz zainstalować w taki sposób, by osiągnąć optymalne nasłonecznienie.

Jeżeli przy swojej nieruchomości masz do dyspozycji teren, jesteś szczęściarzem. Możesz go wykorzystać na budowę prywatnej elektrowni w postaci fotowoltaiki na gruncie. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli ci uzyskać niezależność, ale również oszczędności.

Fotowoltaika na gruncie, ale nie na każdym

Nie każdy teren nadaje się do zamontowania paneli fotowoltaicznych. Zwróć uwagę na to czy w pobliżu nie ma wysokich drzew i budynków, które rzucają cień. Nawet jego niewielka ilość będzie przekładać się na mniejszą ilość wytwarzanej energii. Instalacja fotowoltaiczna montowana na gruncie nie powinna być umieszczana w miejscach, gdzie znajdują się potencjalne źródła zanieczyszczeń. Duża ilość kurzu czy spadające liście mogą mieć niekorzystny wpływ na panele słoneczne. Istotne jest również podłoże, na którym stanie instalacja fotowoltaiczna. Ważne, by grunt był w miarę twardy i stabilny. Fotowoltaika na gruncie nie powinna być montowana, gdy mamy do czynienia z piaszczystym podłożem.

Warto ogrodzić swoją elektrownię

Decydując się na fotowoltaikę na gruncie, weź pod uwagę to, że panele usytuowane blisko ziemi mogą być narażone na uszkodzenia.

Umiejscowienie instalacji na gruncie to ryzyko związane z czynnikami, które mogą doprowadzić do uszkodzenia paneli słonecznych. Należy tu wspomnieć zarówno o działaniu zwierząt, jak i ludzi. Dlatego na fotowoltaikę na gruncie warto zdecydować się wtedy, gdy posesja jest ogrodzona albo usytuowana w postronnym miejscu z dala od aktywności np. leśnych zwierząt.

Kieruj się na południe

Z usytuowaniem paneli fotowoltaicznych jest jak z wakacjami. Najbardziej słonecznie jest na południu! Jeżeli jesteś posiadaczem ziemi, możesz optymalnie zamontować fotowoltaikę na gruncie. Panele powinny być umieszczone pod kątem 30 – 40 stopni. W przypadku instalacji montowanych na ziemi, uzyskanie takiego efektu to żaden problem. Dodatkowym atutem jest fakt, że od sierpnia 2019 roku, fotowoltaika na gruncie jest objęta 8% stawką VAT. Wcześniej podatek ten wynosił 23%. Generujesz zatem realne oszczędności nie tylko podczas użytkowania swojej minielektrowni. Płacisz mniej również za instalację.

Fotowoltaika na gruncie – koszty

Postawienie instalacji fotowoltaicznej na ziemi wiąże się z nieco wyższymi kosztami niż w przypadku montażu paneli na dachu. Wymaga bowiem stworzenia specjalistycznej konstrukcji. To stalowe podpory, które gwarantują stabilność i montaż paneli pod odpowiednim kątem. Zazwyczaj stosuje się stal ocynkowaną, która jest odporna na korozję i działanie warunków atmosferycznych. Warto także wspomnieć, że zgodnie z ogólną zasadą prawa budowlanego, nie wymaga się żadnego pozwolenia na budowę fotowoltaiki na gruncie, pod warunkiem, że moc instalacji nie przekroczy 50 kW.

Dostęp bez przeszkód

Montaż paneli słonecznych na ziemi jest bardziej skomplikowany niż ten związany z instalacjami dachowymi. To cena, którą trzeba zapłacić za późniejszy bezproblemowy dostęp do instalacji fotowoltaicznej. Przydaje się w przypadku ewentualnych awarii czy potrzeby oczyszczenia i konserwacji paneli, co w przypadku fotowoltaiki na dachu nie jest tak łatwe. Przy fotowoltaice na gruncie nie ma potrzeby pracy na wysokościach, dzięki czemu prace przebiegają szybciej, sprawniej i są bezpieczniejsze. Niebagatelnym atutem przydomowej minielektrowni usytuowanej na ziemi jest również elastyczność. Jesteś w stanie rozbudowywać instalację o kolejne moduły. Jeżeli dysponujemy dużym kawałkiem terenu, ilość paneli może się zmieniać w zależności od przyszłych potrzeb.