Fotowoltaika – korzystna ekonomicznie i ekologicznie

Fotowoltaika Zielona Góra

Wykorzystywanie energii słonecznej jest naturalnym zjawiskiem. Ludzkość czerpie z niej od zarania dziejów do rozmaitych celów i (całe szczęście!) nie przestaje kreować nowych zastosowań. Od ponad pół wieku energia słoneczna stała się również jednym z najbardziej opłacalnych źródeł prądu. Moc paneli fotowoltaicznych ciągle rośnie, ceny spadają, a lista ich zalet ciągnie się bez końca.

Jednym z najbardziej znaczących faktów przy decyzji o zakupie fotowoltaiki jest to, że stosowanie jej jest nie tylko logiczne, ale i ekologiczne – na dodatek tutaj te dwie cechy idą w parze i uzupełniają się, jak nigdzie indziej. Dlaczego?

Fotowoltaika = OZE

Energia, z jakiej czerpiemy przy zastosowaniu paneli fotowoltaicznych to energia odnawialna. Jest to szczególnie ważna informacja, jeśli zastanawiamy się nad inwestycją na długie lata – nie ma ryzyka, że nasze główne źródło wytwarzania prądu skończy się. Zielona energia jest dobrą alternatywą, jeśli nie chcemy mieć na sumieniu uszczuplania naszej matki Ziemi z tego, co może jej się skończyć już niebawem, a więc między innymi węgla czy ropy.

Misja – niższa emisja

Jeśli wychodząc zimą z domu nie dostrzegasz już bieli śniegu, bo zasłania Ci go szarobura smuga dymu, to wiedz, że coś się dzieje. A dzieje się faktycznie i jest to coraz bardziej rozpoznawalny problem. Polska jest niestety w niechlubnej czołówce krajów UE, w których zanieczyszczenie powietrza wybija ponad skalę normy. Dlatego tak ważne jest stosowanie bardziej korzystnych rozwiązań do produkcji energii. Instalacja i korzystanie z paneli fotowoltaicznych nie powoduje emisji szkodliwych substancji do atmosfery, jak dzieje się w przypadku korzystania z wielu innych źródeł energii. Dlatego misją, do której możemy się przyczynić z pełną świadomością stało się wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Rozwój i oszczędności

Fotowoltaika rozrasta się i dostosowuje zakres swoich działań do potrzeb ludzkości, a więc do zapobiegania degradacji środowiska i do ochrony zdrowia ludzi i zwierząt. Eksperci oceniają nasz klimat jako korzystny do wykorzystywanie promieniowania słonecznego. Wszystko sprzyja temu, aby włączyć się do misji ratowania naszej planety i… własnego portfela. Mamy nadzieję, że korzyści z podjęcia takiej decyzji są już oczywiste i jasne, jak… Słońce.

Fotowoltaika to nie tylko tani prąd

Tani prąd z fotowoltaiki

OZE dają nam nieograniczone możliwości korzystania z darmowej energii. Niestety mimo coraz nowszych technologii, bardzo duże pokłady energii nie są wykorzystywane. Aby nie marnować potencjału, jaki daje nam między innymi promieniowanie słoneczne możemy wykorzystać go na kilka sposobów.

Fotowoltaika kojarzy nam się w pierwszej kolejności jako tanie źródło prądu. Słusznie, ale czy można dopisać jej również inne zastosowania? Instalacje fotowoltaiczne pozwolą nam pobierać energię nie tylko na potrzeby elektryczne, ale posłużą również jako źródło ogrzewania wody. Takie działanie pozwoli na zredukowanie największych pochłaniaczy domowego budżetu do minimum! Jak to działa?

Tani prąd, tańsze ogrzewanie, lepsze efekty

Podstawą, od której należy zacząć, jest informacja, że najbardziej efektywna sytuacja dla prosumenckiej instalacji polega na wykorzystaniu jak największej ilości energii bezpośrednio w instalacjach elektrycznych budynku bez akumulowania jej w sieci elektrycznej. A jak uzyskać taki efekt?

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że maksymalna ilość energii będzie używana nie zahaczając pośrednio o sieć energetyczną należy przede wszystkim dołożyć jej kolejną drogę używania. Im więcej energii zostanie wykorzystane bezpośrednio przez nas, tym lepiej dla efektywności naszej inwestycji. Aby zwiększyć autokonsumpcję, należy zainstalować w budynku grzałkę elektryczną lub pompę ciepła.

Rozwiązanie na tanie ogrzewanie

Pompę ciepła można skonfigurować w taki sposób, aby pobierała ona energię do ogrzewania lub chłodzenia wody. Nadmiar energii, który nie zostanie zużyty można w takim przypadku magazynować w formie ciepła w izolowanym zbiorniku wody.

Grzałka elektryczna natomiast może przetwarzać energię elektryczną na energię cieplną, co jest tańszym rozwiązaniem. Jednak najbardziej opłacalnym wyłącznie w przypadku, gdy wykorzystywane są nadmiary energii. W przypadku, gdy energia nie byłaby czerpana wyłącznie z nadmiarów, pompa ciepła wygrałaby konkurencję, ponieważ ma ona znacznie wyższy współczynnik wydajności (1 kWh energii elektrycznej dałby aż 3-4,3 kWh energii cieplnej).

Tania energia – nowe możliwości, lepsze oszczędności

Standardowe użytkowanie energii wyłącznie na potrzeby używania prądu nie jest wyższe niż 30% tego, co wyprodukuje nasza własna minielektrownia w tym samym czasie, stąd większość energii trafia do sieci elektrycznej. Aby zwiększyć ilość energii użytej bezpośrednio w gospodarstwie domowym wystarczy zainstalować pompę ciepła czy grzałkę elektryczną (lub obie z nich). To pozwoli nam na dwukrotnie większe zużycie energii z paneli fotowoltaicznych bezpośrednio w naszych domach. Pozwoli to na czerpanie zysku przez potencjalnego użytkownika, który stanie się jeszcze bardziej niezależny w wydatkach swojego gospodarstwa. Pamiętajcie, fotowoltaika to tani prąd!

Ile kosztuje fotowoltaika?

fotowoltaika koszt

Zakup paneli fotowoltaicznych to często decyzja, do której musimy się przygotować, między innymi pod względem kosztów. Wycena, w zależności od firmy, może bardzo się różnić, a wynika to z różnych rodzajów paneli fotowoltaicznych, inwerterów, a także z miejsca ich zamontowania.

Cena paneli fotowoltaicznych…

…ma bardzo dużą rozpiętość w ofercie rynkowej. Różnica w cenie między jednym a drugim panelem może dochodzić do ponad 1000 zł. Oczywiście często za ceną idzie również jakość, dlatego ważne jest, aby dobierając rodzaj paneli, jakie chcemy zamontować na dachu naszego domu lub na gruncie obok nieruchomości, pamiętać o ich żywotności, mocy, odporności na uszkodzenia i dostosowaniu do naszych potrzeb.

Koszty zależne od miejsca

Aby efektywnie dobrać panele fotowoltaiczne należy najpierw znaleźć dla nich odpowiednie miejsce. Jeżeli mamy do czynienia z płaskim dachem lub z montażem paneli na wolnej przestrzeni działkowej cena ogólna zwiększy się ze względu na bardziej skomplikowaną konstrukcję i koszt podpór. Najniższego kosztu instalacji paneli fotowoltaicznych możemy spodziewać się, kiedy będą one montowane na dachu o odpowiednim nachyleniu.

Instalacja fotowoltaiki

Nie tylko miejsce instalacji, ale również jakość jej wykonania wpływa na koszt (i efekt) docelowy. Doświadczenie i umiejętności monterów to ważny wyznacznik jakości firmy, od którego w efekcie zależy, czy nasza instalacja będzie działała z maksymalnym efektem stosunku kosztów do korzyści. Bezpieczeństwo, estetyka i profesjonalizm wykonania są warte inwestycji, dlatego warto zaufać pod tym względem profesjonalistom.

Falowniki do fotowoltaiki

Inaczej inwertery to urządzenia elektryczne, które dokonują konwersji prądu stałego na prąd zmienny. Falowniki są niezbędne do zestawu fotowoltaicznego, a ich koszty (liczone zwykle w tysiącach złotych) zależą głównie od ich mocy i jakości produkcji. Warto zaznaczyć, że wbrew pozorom to właśnie falownik, a nie panel fotowoltaiczny jest sercem całej instalacji. Sprawia to, że warto zainwestować w inwerter lepszej jakości.

Koszty fotowoltaiki a cena inwestycji

Przy szacowaniu kosztów fotowoltaiki należy brać pod uwagę również wszystkie dofinansowania, jakie obecnie oferowane są przyszłym prosumentom zielonej energii. Przy ustalaniu oferty określenie dokładnych kosztów jest bardzo istotnym elementem. Dlatego przykładamy wagę do każdego detalu tworząc dokładne projekty instalacji jednocześnie dobierając komponenty instalacji w taki sposób, aby służyły inwestorom jak najdłużej.

Gdy energii z paneli jest zbyt dużo lub za mało – jak to działa?

Energia z paneli fotowoltaicznych

Pokładów energii, która produkowana jest dzięki panelom fotowoltaicznym może okazać się zbyt dużo lub za mało na potrzeby naszego domu. Co dzieje się z wyprodukowaną przez nas energią, gdy nie zużyjemy jej całej, a co, jeśli potrzebujemy jej więcej, niż faktycznie uda nam się wytworzyć? W tym zakresie wiele zmienił rok 2015, w którym weszła w życie Ustawa o odnawialnych źródłach energii.

Z tą nowelizacją zmieniły się zasady kierowania energii do sieci energetycznej. Dawniej nadmiar wyprodukowanej energii sprzedawany był do sieci. Ustawa sprzed 5 lat zakłada jednak, że gospodarstwa domowe, w których energia z paneli zostanie wyprodukowana w nadmiarze, będą oddawać ją do sieci energetycznej, jednak nie bez możliwości jej odzyskania.

Energia z paneli – gdy jest jej za dużo

Nowelizując ustawy o OZE wprowadzono system opustów dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych, zarówno w gospodarstwach domowych, firmach, czy spółdzielniach mieszkaniowych. Z pokładów energii, którą oddaje się do sieci energetycznej, można odebrać jej 80 % w ramach rocznego rozliczenia, natomiast pozostałe 20% tej energii zostaje oddane energetyce w zamian za jej magazynowanie. Po rocznym rozliczeniu nadwyżka staje się własnością energetyki.

W takim przypadku warto dysponować energią z instalacji tak, aby zużywać jej jak najwięcej podczas pobytu w domu, czy w pracy. W tej chwili istnieją różnego rodzaju systemy i rozwiązania, które pozwalają na optymalizację i odpowiednie zagospodarowanie nadmiarów energii.

I gdy potrzebujemy jej więcej

W przypadku, gdy produkcja energii z paneli jest zbyt mała (tj. mniejsza niż ilość energii, którą zużyjemy i oddamy do sieci) i na liczniku dwukierunkowym ukaże się informacja, że pobraliśmy z sieci energię – po prostu za nią płacimy. Mitem jest, że jeśli w danym roku wyprodukujemy za mało energii, to skończy się ona i nie będziemy mieli jak z niej skorzystać.

Złoty środek

Najbardziej opłacalną sytuacją jest zerowy bilans energetyczny. Jeżeli jako użytkownicy instalacji w ciągu roku zużyjemy tyle samo energii, ile wyprodukowaliśmy – zaoszczędzimy najwięcej. Nawet jeśli w danym miesiącu wyprodukujemy więcej energii (np. latem) i nie zużyjemy jej całej, możemy zużyć jej nadmiar np. zimą, kiedy produkcja energii jest mniejsza. W takim przypadku żadna energia nie będzie oddana do sieci oraz nie będziemy musieli z niej czerpać dodatkowych pokładów.

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby odpowiednio dostosować moc instalacji do potrzeb gospodarstwa domowego i to właśnie oferujemy naszym klientom. Jednak jeśli w danym roku energii wyprodukowanej jest więcej lub mniej, niż faktycznie zostanie zużyte – wtedy również nie należy się martwić, bo przebieg energii z siecią energetyczną jest dwustronny. Energia z paneli fotowoltaicznych to niewyczerpalne źródło prądu w naszym domu!

Fotowoltaika Lubuskie

Fotowoltaika Lubuskie

Fotowoltaika w województwie lubuskim ma się całkiem nieźle, choć… mogłoby być lepiej. Warunki jakie u nas panują są optymalne dla instalacji fotowoltaicznych. Przy średnim nasłonecznieniu w Polsce wahającym się od 950 do 1250 kWh/m2rocznie, woj. lubuskie może liczyć na nasłonecznienie w wysokości około 1000-1100 kWh/m2na rok. Są to wartości, które przy dobrze dobranej instalacji, pozwalają w 100% na zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego właściciela domu lub firmy na których zainstalowana jest fotowoltaika.

Rozwój fotowoltaiki w lubuskiem

Tak, jak w przekroju całej Polski, tak w województwie lubuskim, głównymi producentami prądu z energii słonecznej są gospodarstwa domowe. Wpływ na to zwłaszcza w ostatnim czasie miały dofinansowania i programy rządowe, które pozwoliły na znaczące obcięcie kosztów instalacji fotowoltaiki. Z dotacji mogły korzystać także mikro, małe i średnie firmy, a w ramach programu RPO 2014-2020, a w 2019 roku rozpisano konkurs na dofinansownie OZE, w którym stawka wynosiła 45 milionów złotych. W konkursie złożono 168 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 278 156 578,53 zł z czego wartość wnioskowanego dofinansowania wyniosła 147 150 103,97 zł.1 Jak wynika z powyższych liczb lubuskie przedsiębiorstwa czy jednostki samorządu terytorialnego, które również mogły ubiegać się o dotacje, zauważyły szanse i oszczędności jakie niesie instalacja OZE w postaci fotowoltaiki i nie tylko. Dalszy rozwój i inwestycje w energię ze słońca będzie uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim od dostępności i ceny technologii, która bardzo często była zbyt wysoka i odstraszała potencjalnych inwestorów. Kierunek rozwoju będzie także wyznaczany cały czas przez Unię Europejską w ramach polityki klimatyczno-energetycznej, która będzie w pewnym stopniu wymuszała inwestycję w OZE.

Rosnąca świadomość Lubuszan

Korzystne warunki pogodowe, dofinansowania z programów rządowych, regionalnych i unijnych czy świadomość ekologiczna mieszkańców naszego regionu stanowią podstawę rozwoju fotowoltaiki w Lubuskiem. Nie mniej ważna jest wizja niezależności energetycznej oraz zmniejszenia opłat za prąd. Z perspektywy ekonomicznej instalacja fotowoltaiki jest po prostu bardzo dobrą inwestycją, pozwalającą na oszczędności w perspektywie kilku dekad.

1 rpo.lubuskie.pl

Fotowoltaika koszty i zyski

Fotowoltaika koszty i zyski instalacji

Zazwyczaj jest tak, że chcąc osiągnąć zysk najpierw musimy ponieść jakiś koszt i nie inaczej jest z fotowoltaiką. Aby w pełni czerpać z dobrodziejstw prądu wyprodukowanego ze słońca musimy nabyć i zamontować odpowiednie do tego urządzenia.

Fotowoltaika koszty

Instalując w domu fotowoltaikę musimy mieć na uwadze, że poniesiemy koszt za zakup:
1. Paneli fotowoltaicznych – im wyższe zapotrzebowanie na prąd tym wyższy koszt uzależniony od liczby zamontowanych paneli fotowoltaicznych oraz ich rodzaju, jakości czy producenta.
2. Inwertera (falownika) – przekrój cen falowników jest ogromny, jednak musimy pamiętać, że falownik jest poniekąd sercem całej instalacji i odpowiada za jej poprawne działanie.
3. Przewody – powinny być bardzo wysokiej jakości choćby ze względu na to, że są wystawione na promieniowanie słoneczne i płynie przez nie wysokie napięcie.
4. Pozostałe elementy – system montażowy i zabezpieczenia DC i AC. Dobrej jakości system montażowy utrzyma panele na dachu niezależnie od pogody a zabezpieczenia zapewnią nam ochronę falownika przed uszkodzeniami np.. w przypadku przepięć.
5. Akumulator – który będzie potrzebny jedynie przy instalacji off-grid, czyli takiej, która nie jest podłączona do sieci. Akumulatory nie cieszą się dużym zainteresowaniem z dwóch względów. Koszt zakupu jest bardzo wysoki, a ich żywotność stosunkowo krótka. Na pewno jeszcze trochę poczekamy na moment kiedy koszt i żywotność będą na tyle akceptowalne, aby ich montaż był opłacalny dla końcowego użytkownika instalacji fotowoltaicznej.

Powyższe stanowią podstawowe koszty instalacji fotowoltaiki i składają się na cały zestaw fotowoltaiczny.

Fotowoltaika zyski

Po stronie zysków płynących z fotowoltaiki możemy podkreślić:
1. Minimalne lub brak opłat za prąd – instalacja fotowoltaiczna jest w stanie dostarczyć nam taką ilość energii elektrycznej, która w pełni pokryje nasze zapotrzebowanie na prąd dzięki czemu staniemy się niezależni energetycznie i nie będziemy musieli przejmować się podwyżkami cen prądu. Przy instalacji off-grid możemy zupełnie uniezależnić się od dostawcy energii.
2. Oszczędności – szybki zwrot inwestycji. Po pewnym czasie nadchodzi moment, w którym suma inwestycji wyrównuje się z prognozowanymi rachunkami. Od tego momentu pieniądze, które przeznaczaliśmy na opłaty możemy np. odkładać. W perspektywie 25- 30 lat żywotności instalacji będziemy mogli odłożyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Im większe zużycie prądu tym większe oszczędności.
3. Czysta energia i minimalny ślad węglowy – z każdym dniem rośnie liczba osób świadomych ekologicznie, które chciałyby nie tylko oszczędzać, ale także zadbać o środowisko. Energia z paneli fotowoltaicznych to energia z OZE. Dzięki niej możemy ograniczyć emisję zanieczyszczeń szkodliwych dla nas i dla środowiska.
4. Dopłaty do fotowoltaiki – po stronie zysków możemy dopisać obniżenie jej kosztu dzięki różnego rodzaju dopłatom rządowym i samorządowym. Środki na te cele najczęściej pochodzą z Unii Europejskiej i są ograniczone. Dobrze więc zainteresować się kupnem instalacji zanim się wyczerpią.
5. Zwiększenie wartości domu – to kolejny zysk jaki możemy osiągnąć instalując fotowoltaikę na naszej ziemi lub nieruchomości. Domy samowystarczalne lub częściowo samowystarczalne osiągają wyższe ceny na rynku i potrafią szybciej skusić potencjalnego nabywcę. Nigdy nie wiadomo co zdarzy się za kilka lat, a podniesienie wartości czy atrakcyjności domu zawsze jest dobrym pomysłem.

Oprócz powyższych fotowoltaika posiada mnóstwo innych zalet. Panele są estetyczne i łatwo je wkomponować w architekturę domu, a jak nie mamy wystarczająco miejsca na dach możemy zamontować je na działce. Panele są bardzo wytrzymałe i w zasadzie bezobsługowe. Awarie zdarzają się niezwykle rzadko. Ponadto nie posiadają masy części, które są ruchome przez co byłyby narażone na większe ryzyko uszkodzenia. Słońce to niewyczerpalne źródło energii i nasza instalacja będzie wytwarzała prąd cały rok. Fotowoltaika to również prosta konserwacja, którą można wykonać samemu lub zatrudniając do tego doświadczoną firmę.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się ile kosztowałby montaż paneli u was w domu i chcielibyście zobaczyć wizualizację projektu, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Do wyboru macie mail, telefon, osobistą wizytę lub formularz kontaktowy! 😉

Prąd z paneli fotowoltaicznych

Prąd z paneli fotowoltaicznych

Jeszcze dziesięć lat temu, produkcja prądu poprzez panele fotowoltaiczne wydawała się swojego rodzaju ekstrawagancją. Na zakup i stworzenie swojej małej elektrowni przy domu mogła pozwolić sobie niewielka część osób. Koszty związane z taką inwestycją były bardzo wysokie, a technologia nie była dobrze rozwinięta i popularna. Wiele osób nie decydowało się na montaż ze względu na małą ilość danych co do opłacalności inwestycji oraz z obawy o to jak długo panele będą pracowały.

Panele fotowoltaiczne 20 lat później

Z perspektywy czasu możemy zauważyć, że ci którzy zdecydowali się na produkcję prądu z paneli fotowoltaicznych podjęli słuszną decyzję. Jakość starych paneli choć niższa od produkowanych obecnie pozwoliła im na przetrwanie ponad 20, a nawet 30 lat bez znaczącej utraty uzysku mocy. Inwestycja w tamtych czasach, choć mniej opłacalna niż teraz, przyniosła właścicielom paneli fotowoltaicznych wymierne korzyści w postaci dużo mniejszych rachunków za prąd.

Panele fotowoltaiczne „pod strzechy”

Między innymi dzięki rozwojowi technologii, a co za tym idzie, rosnącej konkurencji wśród producentów paneli fotowoltaicznych, ceny zaczęły się znacząco obniżać. Dodatkowo polityka rządów, starających się o zmniejszenie emisji CO2, skutkująca dopłatami do instalacji fotowoltaicznych sprawiła, że zakup fotowoltaiki stał się czymś bardziej przystępnym dla osób posiadających domek jednorodzinny. Inwestycja w fotowoltaikę w zasadzie nie jest obarczona jakimkolwiek ryzykiem. Szybko się zwraca, a po okresie spłaty zaczyna przynosić korzyści (oszczędności) w postaci mniejszych lub nawet zerowych rachunków za prąd. Prąd z paneli fotowoltaicznych to same korzyści!

Fotowoltaika 6 kW czy 10 kW

Fotowoltaika 6 kW czy 10 kW

Na pytanie jaką moc powinna posiadać nasza fotowoltaika 6 kW czy 10 kW najprościej odpowiedzieć… To zależy. Dla większości gospodarstw domowych fotowoltaika o mocy 6kW powinna być w zupełności wystarczająca i w pełni zaspokajać potrzeby mieszkańców pod kątem produkcji prądu. Najlepszym sposobem na sprawdzenie naszego zapotrzebowania na prąd jest przejrzenie dotychczasowych rachunków za energię.

Dokładny wywiad z inwestorem

Kolejną istotną sprawą podczas wyboru mocy fotowoltaiki jest planowane zużycie prądu. Czasem jest tak, że na daną chwilę instalacja fotowoltaiki 6 kW może być w zupełności wystarczająca. Jeżeli jednak mamy w planach np. montaż pompy ciepła, która zużywa całkiem sporo prądu, powinniśmy te plany włączyć do projektu instalacji fotowoltaicznej. Pompa ciepła to jednak nie jedyny czynnik, który może przeważyć o zakupie mniejszej lub większej instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika to także doskonałe źródło ładowania aut elektrycznych. Decydując się na zainstalowanie własnej stacji ładującej również powinniśmy mieć na uwadze zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Jak obniżyć zapotrzebowanie na prąd?

Przede wszystkim, żeby obniżyć zapotrzebowanie na energię elektryczną powinniśmy korzystać z niej z rozwagą. Najprostsze czynności takie jak wyłączanie światła czy sprzętów elektronicznych w pomieszczeniach w których nie przebywamy mogą przynieść nam sporo korzyści. Zastanówmy się także nad wymianą sprzętów. Nowe pralki, telewizory czy lodówki są konstruowane w taki sposób, aby pobierały jak najmniej prądu.

Myślcie przyszłościowo

Jak widać powyżej wybierając moc fotowoltaiki nie powinniśmy skupiać się jedynie na tym co tu i teraz, ale powinniśmy myśleć o tym co mamy w planach. Jeżeli okaże się, że wybierzemy instalację 6 kW, a później dokupimy do naszego domu urządzenia, które są energochłonne, to inwestycja w fotowoltaikę, choć nadal opłacalna, będzie zwracała się dłużej. Nasi specjaliści chętnie się z Wami spotkają i po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu pomogą dobrać najbardziej optymalną fotowoltaikę do Waszych potrzeb.

Fotowoltaika co to jest?

Co to jest fotowoltaika

Fotowoltaika to temat na czasie. Coraz częściej i więcej słyszymy o energii pozyskiwanej ze słońca. Praktycznie każdy z nas może zainstalować u siebie w domu elektrownię, która wytworzy prąd ze słońca. Bardzo często panele fotowoltaiczne mylone są z kolektorami słonecznymi. O różnicy pomiędzy tymi produktami już pisaliśmy na naszym blogu: Kolektory słoneczne a fotowoltaika – czym się różnią?
Dzisiaj bardziej szczegółowo opiszemy i odpowiemy na pytanie “co to jest fotowoltaika”.

Co to jest Fotowoltaika?

Przede wszystkim samo pojęcie fotowoltaiki odnosi się do dziedziny nauki, która zajmuje się przetwarzaniem promieniowania ze słońca na energię elektryczną. Jak więc widzimy, samo pojęcie fotowoltaiki nie odnosi się do paneli fotowoltaicznych. Jednak przyjęło się, że właśnie fotowoltaiką określamy instalacje z paneli, które umieszczamy na budynkach i gruntach w celu produkcji energii elektrycznej.

Panel fotowoltaiczny

Panel fotowoltaiczny składa się z wielu ogniw fotowoltaicznych, które zbudowane są z modyfikowanego krzemu, na którym znajdują się elektrony ujemne (górna warstwa) i elektrony dodatnie (warstwa dolna). Elektrony na płytce krzemowej oddzielone są od siebie półprzewodnikowym złączem n-p. W obszarze półprzewodnika znajdziemy obszar przejściowy zwany między innymi warstwą zaporową. Zasada działania ogniwa ze złączem n-p:

“Fotony o energii większej od szerokości przerwy energetycznej są absorbowane przez elektrony walencyjne w wyniku czego, następuje ich wzbudzenie i przejście z pasma walencyjnego do pasma przewodzenia. Każdy zaabsorbowany foton generuje praktycznie tylko jedną parę nośników ładunku elektron i dziurę.1

Powyżej opisane ogniwa są ogniwami pierwszej generacji. Możemy dodatkowo podzielić je na ogniwa mono i polikrystaliczne.

Rodzaje ogniw

Z zasady przyjmujemy podział ogniw na trzy generacje.
Ogniwa krzemowe I generacji monokrystaliczne są najdroższe i najczęściej stosowane w fotowoltaice. Ich cena wynika z tego, że są najbardziej wytrzymałe i charakteryzuje je najwyższa wydajność. Ogniwa polikrystaliczne, choć są tańsze ze względu na proces produkcyjny, charakteryzują się mniejszą wydajnością.


Ogniwa II generacji to ogniwa zbudowane z innych tworzyw niż krzem. Wykonuje się je z mieszanki miedzi, indu, galu i selenu, a także z tellurku kadmu czy krzemu amorficznego. Są znacznie cieńsze i z tego względu także tańsze od ogniw z krystalicznego krzemu. Na dzisiaj jednak ta technologia nie pozwala na uzyskanie zadowalającej sprawności paneli i dlatego nie jest rozpowszechniona.


Ogniwa III generacji to ogniwa, nad którymi wciąż prowadzone są prace. W teorii są one najtańszą opcją, ale charakteryzują się bardzo niską sprawnością i żywotnością. Ich budowa jak jedynych ogniw z wyżej wymienionych nie jest oparta o półprzewodniki n-p.

Rozwój fotowoltaiki

Choć fotowoltaika znana jest od wielu lat, dopiero od jakiegoś czasu wkracza „pod strzechy”. Rozwój tej nauki doprowadził do znacznego zmniejszenia kosztów instalacji, a świadomość ekologiczna społeczeństwa zachęca instytucje naukowe i formy do poszukiwania nowszych, tańszych i jeszcze bardziej ekologicznych rozwiązań. Patrząc w przyszłość, możemy się spodziewać, że obecne panele fotowoltaiczne zostaną wyparte przez panele w postaci dachówek czy szyb w oknach. Zanim tak się stanie minie jeszcze trochę czasu. Dlatego warto zainwestować w „tradycyjną fotowoltaikę”, która do momentu upowszechnienia się nowszych technologii zwróci się nam pewnie więcej niż raz.

1Źródło: Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego Polskiej Akademii Nauk.

Fotowoltaika na gruncie

Fotowoltaika na gruncie to alternatywa kiedy np nie mamy miejsca na dachu

Chociaż fotowoltaika kojarzy nam się z dachem zdarza się, że panele montowane są na gruncie. Od czego to zależy i kiedy warto zainstalować panele fotowoltaiczne na działce, a nie na dachu budynku?

Odpowiedni dach pod fotowoltaikę

Aby panele fotowoltaiczne spełniały swoją rolę muszą być zainstalowane pod odpowiednim kątem i zwrócone w odpowiednim kierunku. Nie każdy dach nam to zapewni. Może okazać się, że umiejscowienie naszego domu sprawi, że nawet jeżeli dach nie posiada skomplikowanej konstrukcji, to rosnące przed nim drzewa, akurat od nasłonecznionej strony, będą zacieniały instalacje fotowoltaiczną. Zacienienie jest jednym z największych wrogów fotowoltaiki, niezależnie czy znajduje się ona na gruncie czy na budynku. Potrafi ono obniżyć sprawność naszej instalacji nawet o kilkadziesiąt procent.

Fotowoltaika na gruncie i jej zalety

Największą zaletą instalacji fotowoltaiki na działce jest to, że możemy ją dowolnie ustawić, dobrać odpowiedni kąt i kierunek, z którego nasłonecznienie będzie największe. Dzięki temu możemy skutecznie ominąć zacienione miejsca. Instalacja na gruncie daje nam również możliwość zastosowania ruchomych wysięgników, które zoptymalizują pozycję paneli w ciągu dnia tak, aby jak najdłużej promienie słoneczne docierały do ich ogniw.

Jedną z zalet montażu na gruncie jest estetyka. Nie każdy z nas chce zasłaniać dachówkę swojego domu i burzyć pierwotną wizję designu całego domu. Do niewątpliwych plusów takiej instalacji należy także łatwy dostęp. Chociaż panele fotowoltaiczne są praktycznie samowystarczalne, to powinniśmy od czasu do czasu je czyścić. W innym przypadku zalegające zabrudzenia mogą obniżyć ich sprawność i efektywność. Na plus montażu paneli na gruncie dodamy także ich wentylacje. Przegrzanie paneli to ich mniejsza wydajność. Dzięki konstrukcji naziemnej fotowoltaika może być lepiej chłodzona, co nie doprowadzi do ich przegrzania.

Wady instalacji fotowoltaiki na gruncie

Jak zawsze, każdy kij ma dwa końce. Osadzenie elektrowni fotowoltaicznej na gruncie ma również swoje wady. Pierwszą z nich jest wyższy koszt w porównaniu do instalacji na dachu, który jednak jest porównywalny do kosztu instalacji na dachu, który jest płaski. Jednak najbardziej widoczną wadą postawienia instalacji na gruncie jest zabranie przestrzeni, co postawi nas przed dylematem – mniejszy ogród czy darmowy prąd?

Na co się zdecydować?

Decyzję, co do wyboru rodzaju instalacji fotowoltaicznej, najlepiej powierzyć fachowcom. Po wizycie u inwestora jesteśmy w stanie zaproponować najlepsze rozwiązania poparte dokumentacją i wizualizacją projektu. Jesteśmy pewni, że spełnią one wszystkie oczekiwania inwestorów chcących zainwestować we własną elektrownię fotowoltaiczną.