Jak to działa?

Nie wiesz czym są magazyny energii i jak działają? Ta bardzo krótka inforgrafika przybliży Ci ideę stojąco za pojęciem magazynów energii. Jeżeli masz bardziej szczegółowe pytania skontaktuj się z nami!

Instalacjafotowoltaiczna

Prąd produkowany przez instalację fotowoltaiczną trafia do inwertera.

Twojeurządzenia

Prąd następnie trafia bezpośrednio do Twoich urządzeń zasilanych prądem.

Magazynenergii

Nadwyżka wyprodukowanego prądu trafia do magazynu energii.

Magazyn energii

Niekwestionowaną zaletą magazynów energii jest optymalizacja autokonsumpcji wyprodukowanej energii elektrycznej oraz zabezpieczenie na wypadek przestojów w dostawie prądu z sieci czy awarii. Dzięki systemowi baterii nadwyżka energii słonecznej wytworzona w ciągu dnia może być wykorzystana, gdy jest rzeczywiście potrzebna. Bez konieczności zmiany nawyków. Pojemność baterii do fotowoltaiki od 4 kWh do 8 kWh jest zwykle wystarczająca dla przeciętnego czteroosobowego domu zużywającego około 4500 kWh rocznie.

Trzeba więc mieć świadomość, że źle skalkulowany system magazynów energii powoduje zwykle niepotrzebne dodatkowe koszty. Jeśli system magazynowania jest zbyt mały, nie można zmagazynować wystarczającej ilości energii na pokrycie bieżących potrzeb. Z drugiej strony, jeśli system magazynowania energii z fotowoltaiki jest zbyt duży, niepotrzebna energia jest stale w nim przechowywana, skracając żywotność baterii i wydłużając okres zwrotu z inwestycji.

Inwerter

Inwerter może współpracować jednocześnie z siecią publiczną oraz tworzyć instalację on-grid pracującą z akumulatorami. Urządzenie optymalizuje korzyści z użytkowania domowych systemów fotowoltaicznych współpracujących z magazynami energii. Wbudowane oprogramowanie pozwala na bieżące kontrolowanie poziomu naładowania akumulatora oraz gwarantuje bezpieczne użytkowanie.

Korzyści posiadaniamagazynu energii

Pełni energii

Jeśli nie posiadasz magazynu energii i oddajesz wyprodukowany prąd bezpośrednio do sieci energetycznej, wraca do Ciebie tylko 80 %. Dzięki magazynom cała energia zostaje z Tobą.

Wydajność

Pojemność baterii do fotowoltaiki od 4 kWh do 8 kWh jest zwykle wystarczająca dla przeciętnego czteroosobowego domu zużywającego około 4500 kWh rocznie.

Zyskujesz niezależność

Magazyn energii zabezpiecza Cię przed przerwami w dostawie energii. Jesteś odporny na wszelkie awarie zasilania, anomalie pogodowe oraz inne niespodziewane wydarzenia. Jeśli potrzebujesz rozbudować instalację – po prostu dokupujesz kolejny moduł.

Więcej mocy!

Magazyny mogą być łączone co sprawia, że nie musisz się martwić o możliwości Twojego magazynu energii w wypadku stałego zwiększenia zapotrzebowania w przyszłości.

Pytaniai odpowiedzi

Tak, nowoczesne magazyny energii litowo-jonowe są tanie i wydajne. Główną zaletą jest zapewnienie bezpieczeństwa zasilania na wypadek awarii, zwiększenie autkonsumpcji w instalacjach fotowoltaicznych i wspomaganie zasilania urządzeń wymagających dużych mocy np. stacje ładowania samochodów elektrycznych.
Nie, wystarczy niewielka powierzchnia – wszystko zależy od typu magazynu i producenta ale jest to tokoło 2 m 2 powierzchni. Najlepiej do tego celu sprawdzają się pomieszczenia techniczne np. garaż lub kotłownia. W przypadku gdy magazyn jest uzupełnieniem istniejącej instalacji fotowoltaicznej magazyn najczęściej montowany jest w pobliżu inwertera fotowoltaicznego.
Montaż wymaga uprawnień i musi wykonać go przeszkolony monter. Zajmuje kilka godzin, ale nie wymaga robót budowlanych.
Zainstalowanie magazynu energii nie zmienia naszego statusu. Nadal możemy wysyłać energię do sieci i odbierać ją w innym terminie. Nasza instalacja stanie się wtedy bardziej ekonomiczna, bo nadwyżki zmagazynujemy u siebie, a tylko to co już nie zmieści się w magazynie, trafi do sieci.

Realizacje

Dowiedz się więcej - poznaj RM Solar i technologie PV.

CZYTAJ

Chcesz dowiedzieć się więcej?Zadzwoń lub napisz, a odpowiemy na Twoje pytania.

+48 787 015 330

biuro@rmsolar.pl

Realizacje

Dowiedz się więcej - poznaj RM Solar i technologie PV.

CZYTAJ

Chcesz dowiedzieć się więcej?Zadzwoń lub napisz, a odpowiemy na Twoje pytania.

+48 787 015 330

biuro@rmsolar.pl