Żywotność paneli fotowoltaicznych

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Często dostajemy od Was pytania o żywotność paneli fotowotlaicznych. Zwykle zastanawiacie się inwestycja, która zwróci się dopiero po kilku latach ma sens. Czy panele w tym czasie nie zepsują się, a Wy zostaniecie z niczym? W żadnym wypadku – najstarszy panel fotowoltaiczny ma 60 lat! 

Jaka jest żywotność paneli fotowotlaicznych?

Właśnie z tym pytaniem przychodzi nam się zmierzyć najczęściej. Zacznijmy od początku – dzięki technice i materiałom użytym do produkcji paneli słonecznych, mogą one pracować nawet kilkadziesiąt lat bezawaryjnie. Nie oznacza to jednak, że przez ten okres będą tak samo wydajne. Ich wydajność z wiekiem spada, szczególnie jeśli chodzi o panele starszej generacji. Przyjmuje się, że panele rocznie tracą około 0,5% wydajności. W takim razie, po 30 latach sprawność paneli stanowi 86% sprawności początkowej. Według szacunków, panele produkowane w latach 2000-2010 mogą osiągnąć żywotność co najmniej 25 lat. Biorąc pod uwagę, że dziedzina fotowoltaiki nadal się rozwija i pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, żywotność paneli fotowoltiaicznych nowej generacji spokojnie przebije ten wynik o kilkanaście lat. Warto wspomnieć, że dzięki naszemu umiarkowanemu klimatowi, instalacja fotowoltaiczna nie jest narażona na ekstremalne zjawiska pogodowe, co znacząco wydłuża jej żywotność.

Co wpływa na żywotność paneli fotowoltaicznych?

Do największych strat w efektywności fotowoltaiki dochodzi w ciągu pierwszych kilku lat jej używania. Zwykle podaje się okres pierwszych 5-10 lat, w których dochodzi do najszybszego obniżenia żywotności paneli słonecznych. W późniejszym okresie, proces ten postępuje dużo wolniej. Zjawisko degradacji nie powinno nas martwić, jest całkiem naturalne. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy panel straci ponad 20% swojej sprawności – możemy wtedy uznać, że doszło do jego awarii. Wpływ na żywotność paneli fotowoltaicznych ma kilka czynników:

  • Natężenie promieniowania UV. Na szczęście na naszej szerokości geograficznej nie musimy martwić się o intensywność promieniowania UV. Kształtuje się ona na dosyć niskim poziomie.
  • Wysokie temperatury. Chociaż mowa tutaj raczej o ekstremalnych temperaturach, należy pamiętać, że z roku na rok, lato jest coraz gorętsze. Panele słoneczne tracą swoją skuteczność przy wysokich temperaturach i mogą tracić aż 1% swojej wydajności w skali roku.
  • Zamarzająca woda. Zima może być ciężkim czasem dla paneli fotowotltaicznych ze względu na zamarzającą wodę i możliwe gradobicia, które mogą uszkodzić sprzęt.

Jak dbać o fotowoltaikę by przedłużyć jej żywotność?

Jest kilka rzeczy, o które możesz zadbać, żeby przedłużyć czas pracy swoich paneli słonecznych. Chociaż panele nie wymagają szczególnej konserwacji i raczej są urządzeniem bezawaryjnym, są kroki, które możesz podjąć by były bardziej wydajne.

  • Monitoring instalacji fotowoltaicznej. Bądź na bieżąco z działaniem swoich paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu będziesz w stanie szybko zorientować się, gdy coś będzie nie tak. Dzięki nowoczesnym technologiom, możesz obserwować moc paneli nawet w aplikacji na smartfonie!
  • Stan okablowania. Warto robić to regularnie, przynajmniej raz w roku. Zwróć uwagę na to, czy nic nie jest uszkodzone i czy wszystko jest prawidłowo podłączone.

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.