Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?

Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?

Zestaw fotowoltaiczny,a więc system czy instalacja fotowoltaiczna to temat szeroki dla osób, które dopiero zaczynają zapoznawać się z tematyką OZE, dość skomplikowany. Najprościej mówiąc, głównym zadaniem zestawu fotowoltaicznego jest przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną. Jak przebiega ten proces w praktyce? Jakie elementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zestawu fotowoltaicznego?

Zadanie i działanie zestawu fotowoltaicznego

Własna energia, produkowana z przydomowej instalacji to przede wszystkim wymierne oszczędności. Jednak aby portfel mógł przybierać na objętości dzięki oszczędnościom konieczne jest prawidłowe działanie instalacji. Jak dokładnie działa instalacja fotowoltaiczna? Oczywiście energia słoneczna nie jest tą samą, która trafia do naszych gniazdek. Abyśmy mogli korzystać z prądu z instalacji musi on przejść przez kilka etapów. Pierwszy i kluczowy odbywa się dzięki panelom fotowoltaicznym. Ich ilość i wydajność determinują moc instalacji fotowoltaicznej, dlatego nie można dokonywać ich zakupu w ciemno. Najpierw należy obliczyć średnie zapotrzebowanie na energię i uwzględnić tę informację w projekcie.

Moduły fotowoltaiczne


Proces przemiany energii słonecznej w prąd zachodzi właśnie w ogniwach fotowoltaicznych. Dzieje się tak, ponieważ zachodzi proces wytrącania elektronów półprzewodnika z atomu krzemu, które zawarte są w ogniwach fotowoltaicznych. Wytrącone elektrony zaczynają krążyć wokół elektrod umieszczonych w ogniwie. Pojawia się różnica potencjałów, czyli prąd stały. Nie jest to jeszcze ten, z którego korzystamy bezpośrednio w naszych gniazdkach. Musi on bowiem zostać jeszcze przemieniony w prąd zmienny. I tu z pomocą przychodzi…


Falownik, czyli inwerter


Jest to kolejny konieczny element zestawu fotowoltaicznego. Do niego podłączone są łańcuchy modułów fotowoltaicznych. A jak dokładnie działa falownik? Jego głównym i kluczowym dla działania instalacji zadaniem jest zmiana prądu stałego (DC) na prąd zmienny (AC). Inwertery można podzielić na trzy rodzaje ze względu na sposób ich działania. Pierwszy z nich – falownik on-grid – jest stosowany kiedy instalacja jest podłączona do siedzi energetycznej. Tym różni się od falownika off-grid, inaczej nazywanego wyspowym, który jest montowany, kiedy sieć zastępujemy akumulatorem. Z połączenia ich cech powstały również falowniki hybrydowe, które można stosować i w przypadku podłączenia do sieci i kiedy korzystamy z akumulatora.


Akumulator


To element zestawu fotowoltaicznego, który potrafi zmienić instalację w prawdziwy przydomowy magazyn energii. Jeżeli wybierzemy falownik off-grid lub hybrydowy – akumulator będzie nam potrzebny do magazynowania wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii. Na ten moment nie jest to konieczny element instalacji, ponieważ energię można przesyłać do sieci energetycznej, jednak możliwe, że z biegiem czasu magazynowanie energii na własną rękę będzie wymogiem, który jednocześnie jest praktyczny i użyteczny.


Okablowanie i mocowanie


Są nierzadko pomijane i bagatelizowane przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej, a stanowią naprawdę ważną jej część. To one w dużej mierze odpowiadają za bezpieczeństwo i żywotność całej instalacji. Stelaże są używane przy mocowaniu modułów. Ich typ zależy od miejsca montażu, to znaczy, czy fotowoltaika będzie montowana na gruncie, czy na dachu i pod jakim nachyleniem. Większa część zestawu fotowoltaicznego umiejscowiona jest na zewnątrz, dlatego też często może być narażona na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Warto zadbać o to, aby kable i stelaże wytrzymywały skrajne warunki i były odporne na uszkodzenia mechaniczne, które mogą być generowane np. przez gryzonie.


Licznik zużycia energii


Licznik energii, jak sama nazwa wskazuje, oblicza ile energii elektrycznej zużywamy na potrzeby codziennego funkcjonowania. Podejmuje on działanie matematyczne, w którym na podstawie odczytu dwukierunkowego wylicza ilość zużytego prądu jako wynik różnicy energii wyprodukowanej przez instalację i zużycie jej. Jeżeli okaże się, że nasza instalacja wyprodukowała więcej prądu, niż udało nam się zużyć oznacza to oszczędność energii na przyszły rok rozliczeniowy. Jeżeli natomiast wynik jest ujemny to jako prosumenci musimy opłacić energię, jaką pobraliśmy z sieci energetycznej.


Wybierając zestaw fotowoltaiczny…


warto zwrócić uwagę jakość jego komponentów, gwarancję, jaką daje na nie firma oraz na dopasowanie wszystkich części zestawu do siebie wzajemnie. Dlatego decydując się na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych warto zaufać sprawdzonej firmie z doświadczeniem i szeroką ofertą. W RM Solar możesz skompletować pełny zestaw fotowoltaiczny w jednym miejscu z doradztwem profesjonalistów. Kompleksowe działania naszej firmy pozwolą Ci na realizację od projektu po montaż, wliczając w to zarówno pomoc przy dokumentacji potrzebnej do dofinansowań, jak i skompletowanie zestawu fotowoltaicznego.

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.