Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem branży fotowoltaicznej, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych. Czym się od siebie różnią i na które warto zwrócić większą uwagę? 

Panele monokrystaliczne

Panele monokrystaliczne są najstarszym i najbardziej popularnym rodzajem paneli fotowoltaicznych. Ich nazwa bierze się z ich budowy – panel monokrystaliczny składa się z pojedynczej struktury krystalicznej. Łatwo rozpoznamy panele monokrystaliczne również po ich jednolitym, najczęściej czarnym, kolorze i zaokrąglonych krawędziach ogniw. Ogniwa paneli monokrystalicznych są zrobione ze sztabek krzemowych, które charakteryzują się cylindrycznym kształtem. Dzięki takiemu wykorzystaniu sztabek krzemowych, panele monokrystaliczne cechują się wysoką wydajnością przy stosunkowo małej powierzchni paneli. Sprawność paneli monokrystalicznych jest najwyższa spośród innych rodzajów paneli fotowoltaicznych. W porównaniu do paneli polikrystalicznych, monokrystaliczny odpowiednik jest dużo wydajniejszy przy słabszym nasłonecznieniu. Ich wydajność to nawet 19-22%. Chociaż panele monokrystaliczne są obecnie najlepszymi panelami na rynku, nie są wolne od wad. Na ich niekorzyść wpływa wyższa cena – ich skomplikowany proces produkcji wpływa na ich wysoką cenę. Warto także wiedzieć, że w przypadku zanieczyszczenia paneli monokrystalicznych, istnieje prawdopodobieństwo, że awarii ulegnie cały obwód.

Panele polikrystaliczne

Chociaż panele polikrystaliczne są stosunkowo nowym produktem na rynku, wszystko wskazuje na to, że będą one w stanie zyskać większą popularność niż panele monokrystaliczne. To wszystko dzięki swojej wydajności – w testach są one w stanie osiągnąć nawet 21% wydajności. Wraz z doskonaleniem technologii, panele polikrystaliczne mogą utrzymać ten poziom wydajności na stałe. Ich produkcja zaczyna się podobnie jak w przypadku paneli monokrystalicznych – kryształy krzemowe wkładane są do płynnego krzemu. Inaczej niż w przypadku ogniw monokrystalicznych, krzemowi daje się ostygnąć, przez co płytki polikrystaliczne mają swoją nieregularną powierzchnię i ziarnistą budowę. Ze względu na taki proces produkcji, panele polikrystaliczne są tańsze. Niestety za niższą ceną idzie też niższa jakość i większa instalacja fotowoltaiczna. Ich wydajność kształtuje się obecnie na poziomie ok. 16%. Ze względu na niższą odporność na wysokie temperatury, żywotność paneli może być krótsza.

Panele amorficzne

W przypadku tych paneli, ich sprawność kształtuje się na poziomie 6-10%. Pod tym względem są to najmniej wydajne panele na rynku. Te panele fotowoltaiczne zbudowane są z krzemu amofricznego, czyli z krzemu niewykrystalizowanego. Oznacza to, że krzem nie ma postaci kryształu, a jego bardzo cienkie warstwy kładzione są na powierzchnię innego materiału. Biorąc pod uwagę ich wydajność i proces produkcji, są najtańszymi panelami na rynku. Żywotność tego rodzaju paneli wynosi około 10 lat, w porównaniu z panelami mono- i polikrystalicznymi, to niewiele.

Panele z ogniw CdTe i CIGS

Oba rodzaje paneli należą do paneli cienkowarstwowych, czyli paneli drugiego typu. Panele CdTe zbudowane są z tellurku kadmu, czyli z półprzewodnika. Zbudowane one są najczęściej z jednego ogniwa, a nie jak w przypadku paneli pierwszego typu, z kilkudziesięciu ogniw. Wartość napięć różni się zdecydowanie od wartości występujących w przypadku paneli pierwszego typu. Ich charakterystyczną cechą jest kolor czerwony. Sprawność modułów w przypadku ogniw CdTe sięga 10-12%. Jeśli chodzi o panele CIGS, ich nazwa pochodzi od pierwiastków chemicznych, z których są zbudowane. Są to miedź, ind, gal oraz selen. Ich sprawność waha się w przedziale 12-14%.

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.