Panele fotowoltaiczne na płaskim dachu – sposoby montażu

Panele fotowoltaiczne na płaskim dachu – sposoby montażu

Często możemy usłyszeć, że płaski dach nie nadaje się do instalacji paneli fotowoltaicznych. To akurat mit! Panele fotowoltaiczne skutecznie instaluje się na dachach płaskich różnymi sposobami. Jakie znamy rodzaje montażu? 

Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim


Oczywistym jest, że instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim będzie się różniła od instalacji na dachu skośnym. Jednym z ważniejszych aspektów instalacji paneli solarnych, jest ich montaż pod odpowiednim kątem. Dla naszej szerokości geograficznej, najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie paneli fotowoltaicznych pod kątem 30 stopni. O ile na dachach skośnych nie będzie to zbytnim problemem, o tyle instalacja na dachu płaskim będzie wymagała konstrukcji wsporczej. Obecnie możemy się spotkać z kilkoma rodzajami montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu płaskim.
  • Montaż bez konieczności balastu
Konstrukcja, która ma wspierać panele fotowoltaiczne wykonana jest z aluminium. By zapewnić wystarczającą wytrzymałość instalacji, konstrukcja jest mocowana do specjalnych bloków betonowych położonych na dachu. Nie musimy obawiać się silnych podmuchów wiatru, konstrukcja jest stabilna  maksymalny ciężar jednego panelu wynosi 26 kg. Taki rodzaj montażu daje możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych w poziomie lub pionie. Ramę można ustawić pod kątem od 15 do 35 stopni.
  • Montaż do dachu betonowego
Ten rodzaj montażu możliwy jest przy dachach wykonanych z płyty żelbetowej. Panele fotowoltaiczne umieszczane są na konstrukcji wsporczej montowanej na stalowych ramach. Ramy, na których instalowana jest konstrukcja wsporcza, oparte są na słupkach przymocowanych do dachu. Cały proces powinien mieć miejsce jeszcze przed ociepleniem dachu i wymaga dokładnej izolacji słupków w miejscu przebicia dachu.
  • Konstrukcja balastowa
Konstrukcja balastowa nie ingeruje w konstrukcję dachu i pozwala zachować jego szczelność.  Wsporniki dla paneli fotowoltaicznych wymagają odpowiedniego obciążenia. W rynnach deflektorów wiatrowych są montowane kamienie brukowe lub płyty betonowe. Nie naruszają one pokrycia dachowego, a cała konstrukcja jedynie opiera się na dachu. Serie modułów fotowoltaicznych są ze sobą połączone, dzięki czemu zapewniają opór przed naporem wiatru również przy niewielkim obciążeniu balastem. Możliwy kąt ustawienia paneli 15-35 stopni.
  • Montaż na konsoli
Panel fotowoltaiczny montowany jest na konsoli wykonanej z tworzywa sztucznego. Konsola ustawiana jest na dachu i wypełniana od środka balastem – mogą to być zarówno bloczki betonowe jak i żwir. Możliwy kąt ustawienia paneli to 15 lub 25°. 

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.