Od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej?

Od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej?

Cena instalacji fotowoltaicznej to jedna z najważniejszych kwestii, która wpływa na decyzję o jej zakupie. Warto wiedzieć, od jakich czynników zależy jej wysokość i dlaczego przejście na energię słoneczną można nazwać inwestycją.

Ceny prądu rosną i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się zmienić w najbliższej przyszłości. Osoby, które myślą o niezależności energetycznej i chcą zadbać o środowisko, często postanawiają zainstalować panele słoneczne. Jesteś jedną z nich? To pierwszy krok za Tobą, teraz czas na działanie.

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy od jej rozmiaru

Cena instalacji fotowoltaicznej rośnie wraz z jej wielkością, dlatego następnym krokiem jest poznanie swoich potrzeb energetycznych (przeczytaj: Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?). Gdy już wiemy, jaką moc pobierają wszystkie sprzęty w naszym domu, możemy dobrać optymalny rozmiar mikroinstalacji. Na tym etapie warto skonsultować się ze specjalistami z RM Solar, którzy przeanalizują nasze obliczenia i pomogą w wyborze wielkości mikroinstalacji.

Dlaczego lepiej zostawić to fachowcom? Nieprawidłowo dobrana instalacja nie daje żadnych korzyści, a może być powodem niepotrzebnych kosztów. Za mała będzie wymagać dodatkowego poboru prądu z sieci, a zbyt duża będzie więcej kosztować i generować energię, której i tak nie damy rady wykorzystać. Dlatego jeśli nie chcesz przepłacić, zdaj się na doświadczenie RM Solar.

Elementy i parametry techniczne a cena fotowoltaiki

Każda instalacja fotowoltaiczna posiada elementy, które wpływają na jej funkcjonowanie. To m.in. falownik (inwerter), okablowanie, panele, system monitoringu wydajności. Każdy komponent jest dostępny w kilku wariantach i o różnych parametrach, co znacząco wpływa na ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej. Warto jednak zastanowić się, czy oszczędzanie na kluczowych elementach faktycznie będzie opłacalne na dłuższą metę.

Miejsce montażu ma wpływ na koszt fotowoltaiki

Układ dachu, rodzaj pokrycia oraz kąt nachylenia mają ogromne znaczenie w dobrze systemu montażowego. Dla uzyskania najlepszych rezultatów w Polsce panele są montowane pod kątem 30°. Jeśli posiadasz płaski dach, będzie konieczny montaż konstrukcji dostosowanej do rodzaju podłoża. Więcej o montażu paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu przeczytasz w tym artykule: Panele fotowoltaiczne na płaskim dachu.

Jeśli dach okaże się nie być najlepszą lokalizacją, warto rozważyć montaż fotowoltaiki na gruncie. Takie rozwiązanie także wiąże się z budową specjalnej konstrukcji, a dodatkowo z wykonaniem przekopu w celu połączenia mikroinstalacji z siecią domową. Wybór systemu gruntowego sprawia, że cena instalacji fotowoltaicznej jest wyższa, ale jednocześnie daje większe możliwości na dopasowanie jej do nasłonecznienia terenu, a tym samym pozytywnie wpływa na pracę paneli i produkcję energii.

Skorzystaj z dofinansowania

Cena instalacji fotowoltaicznej może być znacznie niższa, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z dofinansowania. W Polsce funkcjonuje program rządowy „Mój Prąd”, w ramach którego każdy nowy właściciel fotowoltaiki może starać się o dotację do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji PV, ale o nie wyższą niż 5000 zł. Dofinansowanie dotyczy mikroinstalacji o mocy od 2 kW do 10 kW. Więcej o II naborze do programu „Mój Prąd” przeczytasz w tym artykule: II nabór do programu Mój Prąd: co powinieneś wiedzieć?.

Możesz także skorzystać z oferty banków, które coraz chętniej przyznają atrakcyjne kredyty na zakup fotowoltaiki. Jeśli potrzebujesz porady w zakresie dofinansowania mikroinstalacji, skontaktuj się z nami. Specjaliści RM Solar chętnie pomogą!

Ostateczna cena instalacji fotowoltaicznej – czy warto?

Żywotność paneli słonecznych jest szacowana na około 25-30 lat. Dzieląc jej koszt przez ten czas i porównując do aktualnych rachunków za prąd, wniosek sam się nasuwa. Instalacja zwraca się już po pewnym czasie, a później przynosi już tylko zysk – pieniądze, które przeznaczylibyśmy na opłaty, mogą być wydane na inny, przyjemniejszy cel, np. wakacje.

Wszyscy dotychczasowi klienci, którzy skorzystali z usług RM Solar dzielą się pozytywnymi opiniami na temat posiadania własnej mikroelektrowni, jak i jakości wykonania zlecenia przez naszych specjalistów. Wierzymy w to, co robimy oraz zależy nam na dobru naszego środowiska. Jeśli zastanawiasz się, czy warto przejść na energię z odnawialnych źródeł, skontaktuj się z nami! Pokażemy potencjał drzemiący w proekologicznych rozwiązaniach i pomożemy obliczyć koszt montażu instalacji PV.

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.