Największe farmy fotowoltaiczne na świecie

Największe farmy fotowoltaiczne na świecie

Niewykorzystanie potencjału energii płynącej ze słońca na pewno byłoby dużą niegospodarnością. O zaletach fotowoltaiki już dawno przekonało się wiele państw. Oprócz zachęcania swoich obywateli do zakładania instalacji fotowoltaicznych idą one o krok dalej zakładając robiące wrażenie farmy fotowoltaiczne. Kolejne kraje prześcigają się w walce o miano państwa z największą farmą fotowoltaiczną na świecie. Czasami palma pierwszeństwa jest dzierżona przez dany kraj zaledwie kilka miesięcy. Na mapie świata co chwile pojawiają się nowe punkty, które choć często nie aspirują do miana największych farm, to ich moc może robić nie lada wrażenie. Kto na dziś ma największą farmę fotowoltaiczną na świecie?

Miejsce 1 – Moc 2245 MW

Farma fotowoltaiczna o największej mocy znajduje się na terenie Indii. W zasadzie nie powinno to nikogo dziwić. Doskonały klimat i rozległe terytorium, to idealne warunki do tego, aby zainstalować panele fotowoltaiczne i cieszyć się z energii pozyskanej wprost ze słońca. Kompleks Bhadla Solar Park został oddany do użytki w marcu 2020 roku. Teren, na którym zostały rozstawione panele fotowoltaiczny obejmuje 40km2.

Miejsce 2 – Moc 2050 MW

Na miejscu drugim kolejny raz Indie. Pavagada Solar Park, to teren obejmujący powierzchnię 53km2. Inwestycja została ukończona w grudniu 2019 roku.

Miejsce 3 – Moc 1547 MW

Ostatnie miejsce na podium przypada w udziale Chińczykom. Tengger Desert Solar Park zajmuje powierzchnię 43km2, a swoją pełną moc osiągnęła w 2016 roku.

Miejsce 4 – Moc 1500 MW

Tuż poza podium zajęła farma fotowoltaiczna znajdująca się znacznie bliżej nas. Jest to farma ulokowana w Egipcie Benban Solar Park. Rozciąga się na powierzchni 37kmi została ukończona w 2019 roku.

Europa daleko w tyle

Kolejne miejsca zdominowały Chiny i Indie. O miano największej farmy fotowoltaicznej ubiegały się przez chwilę Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale szybko ustąpiły miejsca znajdując się finalnie na 5 miejscu. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze miejsce dla Meksyku z farmą o mocy 828 MW. Co ciekawe, patrząc na zamożność i warunki bardzo słabo wypadły Stany Zjednoczone Ameryki, których najmocniejsza farma fotowoltaiczna uplasowała się dopiero na 15 miejscu. Żeby dotrzeć do pierwszego europejskiego kraju na liście musimy spojrzeć na miejsce 22. Znajdziemy tam Hiszpanię, która posiada farmę o mocy 500 MW

Farmy fotowoltaiczne w Polsce

A jak sprawa wygląda u nas? Niestety w Polsce rozwój farm fotowoltaicznych dopiero raczkuje. Większość energii ze słońca pozyskiwanej dzięki fotowoltaice produkują mikroinstalacje zainstalowane w domachw firmach. W lutym 2020 roku całkowita moc tak pozyskiwanej energii wyniosła niecałe 1600 MW. Na szczęście jest coraz więcej inicjatyw, które mają zmienić ten stan rzeczy.

Polskie plany na fotowoltaikę

Do tej pory największą farmą fotowoltaiczną w Polsce była farma o mocy 3,77MW uruchomiona przez grupę Energa w Czernikowie koło Torunia. Na 2022 rok PGE i Grupa Azoty zapowiadają uruchomienie farmy o łącznej mocy 5 MW. Kolejne plany obejmują powstanie farmy o mocy 70 MW, którą ma zbudować elektrownia ZE PAK. Również niektóre gminy planują większe inwestycje na swoich terenach. Wójt gminy Miłkowice planuje przeznaczyć 200 hektarów łąk pod instalacje fotowoltaiczną, a docelowa moc farmy ma wynieść około 100 MW.

Jeszcze większe plany ma Spółka Energia Przykona. Na terenie województwa wielkopolskiego ma powstać farma o łącznej mocy 600 MW. Na dzisiaj byłaby to największa tego typu farma na starym kontynencie. Inwestycja ma być podzielona na kilka etapów. Pierwszy z nich ma zakończyć się w 2021 roku i wtedy z farmy ma popłynąć pierwszy prąd. Według szacunków w ciągu 7 lat cała inwestycja będzie ukończona. Ciekawi jesteśmy jak w tym czasie będzie rozwijała się fotowoltaika i czy nadal będzie to największa farma w Europie i Polsce?

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.