Najważniejsze pojęcia związane z fotowoltaiką

Najważniejsze pojęcia związane z fotowoltaiką

Chociaż fotowoltaika w ostatnich latach zyskała na popularności, to nadal istnieją pojęcia, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane lub są całkowicie niezrozumiałe. Zwłaszcza dla kogoś kto nie interesuje się elektryką i działaniem instalacji fotowoltaicznych. Dzisiaj postaramy się przybliżyć Wam kilka najważniejszych pojęć, które nieodłącznie wiążą się z fotowoltaiką i możecie się z nimi spotkać w ofertach firm lub w artykułach dotyczących fotowoltaiki.

Kim jest prosument?

Prosument to słowo odnoszące się do osoby, które jednocześnie produkuje i konsumuje. Jak widzimy prosument jest po prostu zgrabnym połączeniem tych dwóch wyrazów. Najczęściej to określenie stosowane jest wobec osób posiadających własną instalacje fotowoltaiczną. Dzisiejsze przepisy umożliwiają nam bowiem przesyłanie wyprodukowanej energii do zakładu energetycznego z jednoczesnym jej wykorzystaniem na własne potrzeby. Zakład magazynuje nadwyżki naszej energii i w momencie, kiedy nasza instalacja nie jest w stanie zapewnić nam wystarczającej ilości prądu możemy tą nadwyżkę odebrać. Oczywiście wiąże się to z wynagrodzeniem energetycznym, które musimy uregulować. Wynosi ona 20% mocy którą wyprodukują nasze panele. Mówiąc prościej przesyłając do zakładu energetycznego 10kWh po czasie możemy odebrać od niego 8kWh energii.

Co to jest kWp?

KWp to skrót od (kilo watt peak). Dzięki temu skrótowi możemy dowiedzieć się ile energii jest w stanie wyprodukować nasza instalacja fotowoltaiczna. Przy odpowiednich warunkach możemy założyć, że każdy kWp instalacji fotowoltaicznej jest w stanie wyprodukować około 800 – 1000kWh. Krótko mówiąc kWp określa nam moc znamionową/nominalną paneli.

Zapotrzebowanie na energię – kWh

Każde gospodarstwo zużywa określoną ilość energii elektrycznej. Skrót kWh (kilowatogodzina) jest to jednostka energii i określa ilość wykorzystanej przez nas energii. Cena z 1kWh określana jest przez operatora sieci energetycznej. Zakładając, że 1 kWh kosztuje 50 groszy a nasze urządzenie ma moc 1000 watów, to możemy spodziewać się, że po korzystaniu z tego urządzenia przez 10 godzin w miesiącu na rachunku pojawi się kwota w wysokości 5 zł. To właśnie ta jednostka pomaga nam określić moc instalacji fotowoltaicznej

Inwerter = falownik = przetwornik

Jedno z najważniejszych urządzeń w całej instalacji fotowoltaicznej. Falownik odpowiada za zmianę prądu stałego w prąd zmienny. Inwerter koniecznie musi być kompatybilny z maksymalną mocą jaką mogą wyprodukować nasze panele fotowoltaiczne.

Panel fotowoltaiczny czyli moduł

Musimy pamiętać, że mówiąc o panelach fotowoltaicznych nie mówimy o całej instalacji. Panel inaczej moduł fotowoltaiczny składa się z wielu ogniw fotowoltaicznych i jest jedną z części zestawu tuż obok falownika, okablowania, optymalizatorów czy zabezpieczeń AC/DC.

Fotowoltaika off-grid czy on-grid?

Fotowoltaika od-grid to najczęściej stosowany sposób użytkowania paneli fotowoltaicznych. Polega on na podłączeniu naszej instalacji do sieci energetycznej. Wytworzony prąd zużywamy na bieżąco a jego nadwyżkę magazynujemy za „opłatą” u dostawcy energii. Tutaj odsyłamy Was do pojęcia PROSUMENTA.

Fotowoltaika off-grid jest jeszcze bardziej niezależna. Niestety wiąże się to także z wyższą ceną. Chociaż nie jesteśmy uzależnieni w żadnym stopniu od dostawcy energii, to na początku musimy ponieść dodatkowe koszty. Energia, którą wyprodukują nasze panele fotowoltaiczne, jeżeli nie zostanie od razu wykorzystana, musi być gdzieś przechowywana. W tym celu musimy zakupić magazyny energii/akumulatory. Choć technologia idzie do przodu, to takie akumulatory są nadal bardzo drogie. Jeżeli nie jesteśmy posiadaczami domku gdzieś daleko w górach, do którego nie dociera sieć energetyczna lepiej jest zamontować fotowoltaikę w systemie on-grid.

Ogniwo fotowoltaiczne

Jest to część modułu fotowoltaicznego. W ogniwie fotowoltaicznym następuje przemiana energii słonecznej w energię elektryczną. Ogniwa najczęściej produkowane są z krzemu, germanu i selenu. Podstawowo dzielimy je na mono oraz polikrystaliczne.

Wszystko to co chcielibyście wiedzieć o fotowoltaice…

...Nie zmieści się w jednym wpisie! Przybliżyliśmy Wam, naszym zdaniem, najważniejsze podstawowe pojęcia związane z fotowoltaiką. Na pewno nie wyczerpują one tematu i o fotowoltaice moglibyśmy pisać i rozmawiać w nieskończoność. Przed inwestycją w panele fotowoltaiczne na pewno pojawi się więcej pytań. Najczęstszym z nich jest pytanie o opłacalność projektu i to ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, brakuje Wam rozeznania w temacie, to gorąco zapraszamy do kontaktu z naszym biurem oraz handlowcami.

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.