Jak wykorzystywana jest energia słoneczna?

Jak wykorzystywana jest energia słoneczna?

Różne pomysły na wykorzystanie promieni słonecznych pojawiły się już w starożytności i były rozwijane na przestrzeni kolejnych wieków. Na tym jednak nie koniec! Rosnące zainteresowanie losem naszego środowiska przyczynia się do ciągłego rozwoju techniki i szukania rozwiązań mogących ograniczyć użycie paliw kopalnianych. Uzyskiwanie energii ze słońca jest jednym z nich.

Od rozpalania ogniska do fotowoltaiki

Zaskakujące właściwości słońca odkryto już w VII wieku przed naszą erą – do rozpalenia ogniska wykorzystywano skupione przez soczewkę promienie słoneczne. Jak doszliśmy do etapu, w którym ze słońca czerpie się energię? W 1861 roku Auguste Mouchout, francuski naukowiec, wynalazł baterię, która była w pełni napędzana energią słoneczną. Ponad dwie dekady później mieliśmy już gotowy system, który wykorzystywał energię słoneczną do ogrzewania domu. Dzięki temu rozwiązaniu ludzkość mogła pójść naprzód i tak, w 1896 roku powstał prototyp kolektora słonecznego. Co działo się potem? W 1941 roku doczekaliśmy się pierwszego krzemowego ogniwa monokrystalicznego. Kolejne lata to ciągły rozwój technologii, zwiększanie możliwości paneli fotowoltaicznych i ich powszechności.

Jak wykorzystywana jest energia słoneczna?

Zastosowań energii pochodzącej z promieni słonecznych jest wiele. Jednym z nich jest pozyskiwanie energii cieplnej, czyli między innymi do podgrzewania wody. Energię cieplną uzyskuje się za pomocą kolektorów słonecznych montowanych na dachach budynków – ważne jest, żeby pamiętać, że kolektory słoneczne działają tylko i wyłącznie wtedy, gdy świeci słońce.
Chcesz wiedzieć czym różnią się kolektory słoneczne od paneli słonecznych? Inną możliwością wykorzystania energii ze słońca jest oczywiście fotowoltaika. W porównaniu do kolektorów słonecznych, to rozwiązanie jest pewniejsze i działa nawet w pochmurne dni. Dodatkowo, prąd pochodzący z paneli słonecznych może być używany do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych w naszym domu oraz do ogrzewania wody. Co ciekawe, odpowiednio dobrana instalacja w pełni pokryje zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną.

Jak powstaje prąd z energii słonecznej?

Zielony prąd z energii słonecznej powstaje z konwersji fotowoltaicznej. Energia pochodząca z promieni słonecznych pochłaniana jest przez krzemowe płytki, z których zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne. Pomiędzy krzemowymi płytkami znajduje się pole energetyczne, z którego promienie słoneczne wybijają elektrony. Puste miejsca, które powstają w ten sposób, są nośnikiem ładunku. Skutkiem ruchu elektronów pomiędzy warstwami krzemowego półprzewodnika jest powstanie różnicy potencjałów czyli napięcia elektrycznego. W ten sposób panele słoneczne wytwarzają prąd stały, który przekształcany jest przez inwerter w prąd zmienny.

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.