Jak wykorzystać prąd z instalacji fotowoltaicznej?

Jak wykorzystać prąd z instalacji fotowoltaicznej?

Prąd z instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj wykorzystujemy na bieżące potrzeby naszego gospodarstwa domowego. Dostarczamy go do urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu, takich jak pralka, lodówka, telewizor… To wszystko jest oczywiste. Pamiętajmy jednak, że posiadając instalacje fotowoltaiczną sami produkujemy prąd i mamy go niemalże za darmo! Poniżej przedstawimy Wam kilka pomysłów na to, co możemy zasilić przy pomocy energii z paneli.

Fotowoltaika jako wsparcie elektromobilności

Choć samochody elektryczne zdobywają popularność wolniej niż instalacje fotowoltaiczne, to coraz więcej osób decyduje się na kupno hybrydy lub elektryka. Mniejsza popularność wynika głównie z dwóch czynników. Po pierwsze cena, która na razie jest jeszcze dosyć wysoka. Chociaż rozwój technologii dąży do tego, aby auta elektryczne podobnie jak panele fotowoltaiczne, stawały się coraz bardziej dostępne. Drugą kwestią, która powstrzymuje przed zakupem „elektryka” jest dostępność do stacji ładowania. W tym przypadku również możemy zauważyć postęp i to, że dedykowane stacje pojawiają się w coraz większej ilości miast. Idealną sytuacją byłaby taka, w której mielibyśmy bezpośredni dostęp do taniej energii wprost z naszego podwórka. Dzięki takiemu rozwiązaniu moglibyśmy naładować nasze auta tanim kosztem i bezpośrednio przy naszym miejscu zamieszkania. Właśnie tutaj na ratunek przychodzi fotowoltaika i energia wprost z paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim będziemy mieli dostęp do nieograniczonej ilości „paliwa” właśnie z OZE.

Idealne połączenie – pompa ciepła i fotowoltaika

Fotowoltaika to nie tylko tani prąd, a instalacja może uchronić nas nie tylko przed podwyżkami cen za wykorzystywaną przez nas energię elektryczną. Decydując się na ogrzewanie domu musimy brać pod uwagę to, że każde paliwo jakiego użyjemy może z czasem znacząco zmienić swoją cenę (w dodatku raczej na naszą niekorzyść). Instalując pompę ciepła zasilaną fotowoltaiką chronimy się przed jakimikolwiek podwyżkami. Tym samym pozytywnie wpływamy na środowisko rezygnując z użycia nieodnawialnych źródeł energii. 

A może kopalnia?

Oczywiście nie mamy tu na myśli kopalni węgla. Fotowoltaika mogłaby się okazać idealnym rozwiązaniem dla kopalni BITCOINÓW! Kryptowaluty to temat, który ostatnio jest bardzo na czasie. Jak wiadomo, żeby stworzyć dobrze prosperującą kopalnię kryptowaluty potrzebujemy dużo energii elektrycznej. Według danych dostarczonych przez Uniwersytet Cambridge tworzenie bitcoinów rocznie zużywa około… 121,36 Twh. W 2020 roku zapotrzebowanie na energię w Polsce wyniosło 165,5 Twh*.

Stoimy na stanowisku, że trochę większa inwestycja w panele fotowoltaiczne przy obecnym kursie bitcoina, który wynosi około 50 tysięcy dolarów, może szybko się zwrócić.

Dzięki fotowoltaice mamy…

...prąd, który wykorzystujemy do zasilania podstawowych sprzętów AGD i RTV, a także czystego i przyjaznego środowisku ogrzewania (i chłodzenia) dzięki pompie ciepła. Kopiemy bitcoiny, więc spłata instalacji przebiega znacznie szybciej… To może przyszedł czas na odrobinę rekreacji?

Na pierwszy nomen omen ogień idzie grill elektryczny, zasilany energią z fotowoltaiki. Nie ma nic lepszego niż spędzone wśród przyjaciół i rodziny sobotnie, słoneczne popołudnie okraszone potrawami z grilla. Elektryczna wersja nie dość, że będzie zasilona przez panele fotowoltaiczne to nie wykorzysta węgla ani gazu. Po grillu możemy zrelaksować się w jacuzzi oczywiście również zasilanym przez fotowoltaikę.

Przydomowy warsztat

Warsztat przy domu może kosztować nas sporo energii (dosłownie i w przenośni). Niezależnie od tego czy taki warsztat traktujemy hobbystycznie, czy służy nam jako miejsce codziennej pracy, musimy liczyć się z tym, że rachunki za prąd będą stanowiły sporą część kosztów utrzymania. Jeżeli chcemy je zminimalizować to warto zainwestować w instalacje fotowoltaiczną.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Jak widzimy – istnieje wiele możliwości wykorzystania energii z fotowoltaiki. Jednak dlaczego tak wielu właścicieli domów oraz przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z OZE? Zalet fotowoltaiki jest wiele, jednak jedną z głównych pobudek do zmian jest ekologia i oszczędność, wynikająca z bezpieczeństwa cenowego. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak wzrosną rachunki za prąd. Ponadto OZE jest wspierane przez różnego rodzaju dofinansowania zarówno dla firm jak i podmiotów prywatnych. Dzięki temu inwestycja zwróci się jeszcze szybciej!

*https://www.cire.pl/item,211874,1,0,0,0,0,0,krajowe-zapotrzebowanie-na-energie-elektryczna-w-2020-r.html

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.