Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Planujesz uniezależnić się energetycznie i przejść na energię ze źródeł odnawialnych, ale nie wiesz, jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.

Montaż instalacji fotowoltaicznej – jaka wielkość?

W tym przypadku rozmiar ma znaczenie. Ostateczny koszt instalacji zależy od jej wielkości. A wielkość powinna zależeć od zapotrzebowania na energię. Czyli im większe zapotrzebowanie, tym większa instalacja, a tym samym koszty montażu. Złe obliczenie zapotrzebowania to ogromne ryzyko, że wybrania za małego lub za dużego wariantu.

Co jeśli dobierzemy za małą moc fotowoltaiki? Zaoszczędzimy mniej, niż planowaliśmy. Brakującą energię pobierzemy z sieci, co także oznacza koszty. A co jeśli nasza instalacja jest większa niż zapotrzebowanie? Jej zakup będzie się dłużej zwracał, a wytworzona energia i tak nie zostanie w pełni wykorzystana. Taka sytuacja także nie przyczyni się do zaoszczędzenia większej sumy.

Dlatego zanim pomyślisz o swojej przyszłej mikroelektrowni, poświęć chwilę na dobór mocy instalacji fotowoltaicznej.

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej – jak to zrobić?

Specjaliści od instalacji fotowoltaicznych przyjmują, że standardowy dom jednorodzinny w Polsce wymaga instalacji do 10kW. Jednak to wciąż sprawa indywidualna. Dlatego prawidłowy dobór mocy instalacji fotowoltaicznej można skrócić do jednego kroku: określ, ile prądu rocznie zużywa Twoje gospodarstwo domowe. Jeśli nie śledzisz na bieżąco rozliczeń za energię elektryczną, podsumuj rachunki z ostatnich 12 miesięcy. Jeżeli planujesz w przyszłości montaż urządzeń lub systemów wymagających większego poboru energii, to jest ten moment, w którym powinieneś dodać je do swoich wyliczeń. Te działania pozwolą na wstępne określenie optymalnej mocy paneli fotowoltaicznych.

Moc instalacji fotowoltaicznej z uwzględnieniem opustów

Polskie prawo pozwala prosumentom na wprowadzanie i odbieranie wytworzonej energii. Osoby prywatne rozliczają się z dostawcą prądu tylko bezgotówkowo na zasadzie oddawania i odbierania. Nadwyżki wyprodukowanej energii mogą być sprzedawane tylko przez firmy. Usługa net meteringu zakłada, że za każdy oddany 1 kWh można odebrać 0,8 kWh energii (dla instalacji do 10 kWp) lub 0,7 kWh energii (dla instalacji 10-50 kWh). Czyli odzyskujemy 70-80% wyprodukowanego prądu, a pozostała część jest odbierana przez dystrybutora jako „cena” jej magazynowania. W Polsce z 1 kWp mocy instalacji można wytworzyć ok. 1000 kWh energii.

Patrząc na te dane, można założyć, że instalacja fotowoltaiczna powinna pokryć roczne zapotrzebowanie gospodarstwa na prąd oraz jego rozliczenie w ramach systemu opustów. Czyli każde wykorzystane 1000 kWh to ok. 1,25 kWp mocy instalacji. Jednak to wciąż tylko obliczenia. Ogromne znaczenie mają czynniki indywidualne, np. kąt nachylenia dachu, dostępna powierzchnia montażu, nasłonecznienie i zacienie miejsca montażu. Dlatego w oszacowaniu ostatecznego wyniku doboru mocy oraz lokalizacji montażu pomogą specjaliści z RM Solar.

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej ma znaczenie

Przewymiarowanie instalacji, jak i wybór za małej fotowoltaiki nie przynosi korzyści finansowych. Jedno i drugie rozwiązanie posiada swoje wady. Tylko optymalny dobór mocy instalacji fotowoltaicznej pozwala na osiągnięcie zwrotu z instalacji w założonym czasie. Jeśli roczne zużycie prądu wynosi ok. 5000 kWh, instalacja powinna nie być większa niż 6 kWp. Jeśli za jakiś czas zapotrzebowanie wzrośnie, wystarczy dokupić jeden lub kilka paneli.

Specjaliści z RM Solar są do Twojej dyspozycji. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami i umów na spotkanie. Ocenimy Twoje zapotrzebowanie oraz warunki lokalizacyjne.

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.