Fotowoltaika – (pozorna) oszczędność w czasie kryzysu

Fotowoltaika – (pozorna) oszczędność w czasie kryzysu

Czy w dobie kryzysu inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca? Zdajemy sobie sprawę, że wydanie 15, 20, czy 30 tysięcy złotych na panele fotowoltaiczne może wpływać na wyobraźnie. Widmo mniejszych zarobków bądź utraty pracy może sprawić, że zrezygnujemy w najbliższym czasie z inwestycji. Tylko czy rzeczywiście będzie to oszczędność i strzał w “10” jeżeli chodzi o oszczędności? Z jednej strony „zostanie” nam w kieszeni kwota, której nie wydamy na inwestycję. Z drugiej strony weźmy pod uwagę, że każdego miesiąca będziemy mieli rachunek do opłacenia… Tutaj warto się zastanowić czy nie byłoby lepiej zamiast comiesięcznego rachunku spłacać ratę za instalacje fotowoltaiczną.

Zwrot z instalacji paneli

Wiele osób nie bierze pod uwagę tej najprostszej zależności. Rachunek za prąd zastępujemy ratą kredytu. Dzięki temu, koszty praktycznie się pokrywają i nasz budżet nie jest dodatkowo obciążony. Co więcej, instalując panele fotowoltaiczne zapewniamy sobie STAŁĄ cenę prądu na okres 30- 35 lat, dzięki czemu nie musimy się martwić o wahania cen na rynku. Patrząc na to, co dzieje się dzisiaj przez koronawirusa, łatwo możemy wyobrazić sobie sytuację, gdzie podobny scenariusz powtarza się za 5-10 lat, tylko wszystko uderza z większą mocą. Przeciętne rachunki za energię elektryczną są 2-3 razy wyższe niż dzisiaj, a my zmagamy się z utratą pracy bądź ograniczeniem dochodów. Do tego czasu nasza inwestycja najpewniej zostanie spłacona, a my decydując się na fotowoltaikę dzisiaj, możemy zabezpieczyć się na przyszłość i zapewnić sobie niezależność energetyczną.

Cena fotowoltaiki będzie spadała?

Możliwe, że odkładacie montaż fotowoltaiki u siebie w domu licząc na to, że ceny tych urządzeń będą spadały. Takie założenie jest jak najbardziej logiczne, ale musicie wziąć pod uwagę kilka innych czynników. Po pierwsze dotacje. W tej chwili możecie skorzystać z państwowego dofinansowania. Dzieje się tak tylko dlatego, że fotowoltaika choć znana już od wielu lat dopiero się rozpowszechnia wśród zwykłych konsumentów, jest ekologicznym źródłem energii i państwa kładą nacisk na zmniejszanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Za jakiś czas dotacje zostaną obcięte i cały koszt instalacji spadnie na użytkownika końcowego. Po drugie cena za usługi. Na pewno zauważyliście, że na przestrzeni lat zmieniają się ceny zarówno produktów jak i usług. Patrząc na ogólnoświatowe trendy nie inaczej będzie w fotowoltaice. Nawet jak ceny paneli się zmniejszą to koszty usług wzrosną. Finalnie koszt instalacji fotowoltaiki będzie stosunkowo mniejszy, ale okaże się, że nie pokryje straty, którą ponieśliście czekając przez te lata na obniżenie cen.

Klimat i fotowoltaika

Instalując panele możemy przyczynić się do zminimalizowania zmian klimatycznych zachodzących na ziemi, co może zapobiec… kryzysowi. Tak naprawdę do końca nie wiemy dokąd zaprowadzą nas dalsze zmiany klimatu na naszej planecie. Możemy tylko przewidywać, że jeżeli niczego nie zrobimy będziemy zauważali coraz częstsze susze, powodzie czy huragany w miejscach, które do tej pory nie kojarzyły się z takimi klęskami. Swoją drogą tego typu zdarzenia również wywołują całą lawinę skutków między innymi takich jak wzrost cen chociażby za prąd…

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.