Ile zapłacimy za prąd w 2020 roku?

Ile zapłacimy za prąd w 2020 roku?

Od zeszłego roku mówi się o podwyżkach cen za energię elektryczną. Po zeszłorocznej interwencji rządu zmiany w opłatach za prąd dla gospodarstw domowych zostały zatrzymane. W tym roku temat powraca. Na co powinniśmy być przygotowani? 

Wzrost nawet o 20%

Pod koniec 2018 roku zrobiło się nieco chaotycznie. Początkowo zostały zapowiedziane wysokie podwyżki cen za energię elektryczną. Następnie jednak rząd Prawa i Sprawiedliwości przedstawił ustawę, w której zmniejszył akcyzę i opłatę przejściową. Dzięki temu, w 2019 rok wkroczyliśmy z niezmienionymi rachunkami za prąd. Takie zamrożenie opłat za prąd zostało przewidziane tylko na rok, dlatego właśnie w 2020 roku czeka nas spora podwyżka. Minister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz, zapowiada, że w tym roku ceny prądu wzrosną o 5-10%. Najgorsze prognozy mówią jednak o możliwości wzrostu cen nawet o 20%. Według ekspertów zmiany najbardziej dotkną małych i średnich przedsiębiorców, ze względu na fakt, że podwyżki prądu dla biznesu będą znacznie wyższe niż dla gospodarstw domowych.

Droższy prąd – ile zapłacimy w 2020 roku?

Chociaż informacja o 20% podwyżki może być szokująca, cieszmy się że Urząd Regulacji Energetyki nie zaakceptował pierwotnej propozycji spółek energetycznych, które wnioskowały o 40%! 17 grudnia 2019 roku Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dystrybucyjną oraz taryfę na sprzedaż energii na 2020 r. dla Tauronu. Szacuje się, że klienci tej spółki zapłacą o około 9 złotych miesięcznie więcej. 30 grudnia 2019 Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii kolejnym dwóm tzw. sprzedawcom z urzędu – Enea i Energa Obrót. Łączne rachunki będą wyższe o odpowiednio 12,2 % (Enea) i 11,3 % (Energa Obrót). Kwotowo będzie to również około 9 zł miesięcznie. Inni sprzedawcy mogą zmienić ceny za prąd dopiero od 13 stycznia 2020 roku.

Skąd ta podwyżka?

Proste pytanie, prosta odpowiedź. Zapotrzebowanie na prąd w naszym kraju stale rośnie. Ma to związek oczywiście z rozwijającą się gospodarką, powszechniejszym dostępem do nowych technologii i generalną poprawą naszego życia. Aż o 4 proc. wzrosło w tym roku zapotrzebowanie na energię elektryczną na świecie. To najszybsze tempo wzrostu jakie zostało odnotowane od 2010 roku. Dodatkowo, polska energetyka nadal opiera się w przeważającym stopniu na węglu kamiennym. Im droższy surowiec, tym wyższe ceny prądu. Dodatkowo na fakturach przybędzie kolejna opłata tzw. opłata mocowa, którą spółki energetyczne przeznaczą na rzecz utrzymania elektrowni.

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Jest kilak rozwiązań, które mogą pomóc obniżyć koszty za energię elektryczną w Twoim gospodarstwie domowym. Oto kilka z nich:

  • Oszczędzaj energię! Oczywiście to najbanalniejsza porada dotycząca radzenia sobie z podwyżkami za prąd, ale sukces tkwi właśnie w prostocie! Naucz się dobrych nawyków – pamitaj o wyłączaniu niepotrzebnego światła, wyjmuj wtyczki z prądu gdy nie używasz sprzętu, dostosuj swoje potrzeby do pory roku.
  • Włącz tryb eko! Może o tym nie wiesz, ale niektóre ze sprzętów, których na co dzień używasz, ma tryb eko. Pamiętaj też, że wymiana starych sprzętów AGD i RTV również przyniesie oszczędności. Artykuły gospodarstwa domowego nowej generacji zużywają mniej energii niż te produkowane kiedyś. Zaopatrz się także w żarówki energooszczędne.
  • Bądź niezależny! Zostań właścicielem swojej własnej mikroelektrowni i stań się niezależnym producentem zielonej energii. Odnawialne źródła energii to odpowiedź na stale rosnące rachunki za prąd. Fotowoltaika w Twoim domu uniezależni Cię od podwyżek cen prądu, pozwoli na generowanie oszczędności i inwestycję w przyszłość. Sprawdź dostępne możliwości.

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.