II nabór do programu Mój Prąd – co powinieneś wiedzieć

II nabór do programu Mój Prąd – co powinieneś wiedzieć

Od 13 stycznia trwa drugi nabór do rządowego programu „Mój Prąd”. Chcesz uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej? Dowiedz się, co musisz zrobić.

Na czym polega program Mój Prąd?

W związku ze zmianami klimatycznymi i strategią energetyczną Unii Europejskiej celem całej wspólnoty jest osiągnięcie poziomu 32,5% udziału OZE w produkcji prądu do 2030 r. Dlatego zadaniem rządowego programu Mój Prąd jest promocja i zwiększenie produkcji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych.

Każdy właściciel nowej mikroinstalacji może złożyć wniosek o dotację do 50% kosztów inwestycji (maksymalnie 5000 zł) na jej zakup i montaż. Dotacja jest zwolniona z podatku PIT, a koszty inwestycji można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Program jest skierowany do właścicieli fotowoltaiki o mocy 2-10 kW przeznaczonej na cele mieszkaniowe i podłączonej do sieci elektroenergetycznej. W II naborze mogą wziąć udział tylko osoby, które zakupiły i zamontowały panele po 23 lipca 2019 r. i nie rozbudowywały już istniejącej instalacji. Należy pamiętać, że datą ukończenia montażu jest data założenia licznika dwukierunkowego.

Warto wiedzieć, że dofinansowanie z programu Mój Prąd jest przyznawane na konkretną mikroinstalację przyłączoną do sieci energetycznej. Dlatego jeśli jesteś właścicielem np. dwóch domów z panelami fotowoltaicznymi i chcesz skorzystać z dotacji na obie instalacje wystarczy, że złożysz dwa wnioski.

Jak otrzymać dofinansowanie z programu Mój Prąd?

Cały proces można opisać w kilku prostych krokach. Kup i zamontuj fotowoltaikę i poczekaj na instalację licznika dwukierunkowego przez zakład energetyczny. Następnie podpisz umowę dwustronną z dystrybutorem energii o przyłączenie instalacji do sieci publicznej. Do 18 grudnia 2020 r. złóż wniosek (online lub w wersji papierowej) o dofinansowanie. Na tym etapie zostaniesz poproszony o dołączenie faktur, potwierdzeń płatności, zaświadczenia OSD i innych ewentualnych załączników, dlatego warto przygotować je przed wypełnianiem wniosku. O ocenie zostaniesz poinformowany mailowo.

Pamiętaj, że podłączenie mikroinstalacji do licznika dwukierunkowego przez operatora sieci dystrybucyjnej i zawarcie umowy kompleksowej są konieczne, aby starać się o dofinansowanie.

Co się dzieje po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi?

Składając wniosek musisz zobowiązać się do eksploatacji instalacji przez co najmniej 3 lata od dnia wypłaty dofinansowania. Oczywiście w tym czasie możesz sprzedać dom, ale powinieneś o tym fakcie poinformować Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i przenieść okres trwałości projektu na nowego właściciela. Również w trakcie tych 3 lat NFOŚiGW może skontrolować dofinansowaną inwestycję. Jeśli naruszysz warunki dofinansowania, NFOŚiGW ma prawo cofnąć decyzję o przyznaniu środków i zobowiązać Cię do ich zwrotu.

RM Solar pomaga w uzyskaniu dotacji

Jako firma specjalizująca się w montażu fotowoltaiki pomagamy naszym klientom w otrzymaniu dofinansowania z rządowego programu Mój Prąd. Jeśli planujesz instalację paneli, skontaktuj się z naszym przedstawicielem. Jesteśmy firmą z Zielonej Góry, ale działamy w całej Polsce. Dojedziemy do klienta i doradzimy, które rozwiązania będą dla niej najkorzystniejsze. Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.