Fotowoltaika zimą

Fotowoltaika zimą

Miesiące zimowe przed nami, dlatego warto dowiedzieć się, jak będzie działać nasza instalacja fotowoltaiczna. Wszystkie wątpliwości rozwiewamy w tym wpisie!

Fotowoltaika zimą

Wiele osób myślących o instalacji fotowoltaicznej ma wątpliwości, czy będzie ona na pewno odpowiednio działać w okresie jesienno-zimowym. Przecież druga część roku charakteryzuje się mniejszym natężeniem promieniowania słonecznego, a dni są wyjątkowo krótkie. Często problematyczne mogą nam się wydawać opady deszczu i śniegu, a także niskie temperatury i silniejszy wiatr. Uspokajamy, że nie ma czym się martwić! Dlaczego?

Czy panele będą działać w zimie?

Instalacja fotowoltaiczna działa cały rok i nawet zimą produkuje zieloną energię. Z oczywistych względów będzie ona jednak działać słabiej niż w miesiącach letnich. Ma na to wpływ mniejsze promieniowanie i wspomniane krótsze dni. Ale czy zostaniesz bez prądu? Nie!

Prąd wyprodukowany latem, odbierasz zimą

Rozwiązaniem na mniejsze promieniowanie latem i słabszą produkcję prądu przez panele fotowoltaiczne jest oczywiście bilansowanie energii. Latem, kiedy dni są długie i słoneczne, efektywność naszej instalacji fotowoltaicznej jest najwyższa. Dzięki odpowiedniej pogodzie Twoja mikroelektrownia produkuje więcej energii niż potrzebujesz. Nadwyżka energii jest przekazywana do sieci energetycznej, skąd możesz ją odebrać zimą, gdy Twoje panele produkują jej mniej.

Niskie temperatury a panele słoneczne

Panele fotowoltaiczne kojarzą się mocno ze słońcem i wysokimi temperaturami, stąd może istnieć przekonanie, że instalacja nie poradzi sobie przy zimowych mrozach. Oczywiście takie myślenie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. System fotowoltaiczny wytwarza energię dzięki działaniu promieni słonecznych, a nie wysokiej temperatury. Technologia, która jest obecnie wykorzystywana przy tworzeniu paneli fotowoltaicznych, pozwala na ich działanie nawet przy -40 stopniach.

Śnieg na panelach fotowoltaicznych

Pisaliśmy w jednym z naszych wpisów, że panele słoneczne instalowane są zwykle pod kątem 30-45 stopni. Oznacza to, że pod wpływem grawitacji, pokrywa śnieżna sama osunie się z paneli na powierzchnię dachu czy grunt. Paneli fotowoltaicznych nie trzeba więc specjalnie odśnieżać.

Montaż fotowoltaiki zimą

Jeśli pogoda jest odpowiednia, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby ekipa monterska instalowała system fotowoltaiki na Twoim dachu. Wystarczy przestrzeganie zasad BHP, cieplejsze kombinezony i doświadczenie w terenie.

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.