Fotowoltaika – zalety i wady

Fotowoltaika – zalety i wady

Jak każde rozwiązanie, fotowoltaika ma swoje zalety i wady. Czego jest więcej – argumentów przemawiających za czy przeciw panelami słonecznymi? Postanowiliśmy zebrać kilka argumentów i pomóc podjąć Ci decyzję!

Zalety fotowoltaiki

Argumenty przemawiające za instalacją paneli fotowoltaicznych jest naprawdę dużo i możemy je podzielić na kilka kategorii. Poruszymy we wpisie zarówno kwestie ideologiczne, czyli ekologię, kwestie finansowe oraz kwestie technologiczne.

Zacznijmy od ekologicznych zalet fotowoltaiki:
 • Jedną z ważniejszych zalet fotowoltaiki jest fakt, że energia pozyskiwana za pomocą paneli słonecznych jest energią odnawialną, której nie zabraknie. Węgiel, który aktualnie przeważa w polskiej energetyce, skończy się za kilkadziesiąt lat.
 • Energia słoneczna jest energią nie tylko odnawialną, ale także zrównoważoną. Oznacza to, że instalując panele fotowoltaiczne zaspokajasz swoje potrzeby, bez narażania potrzeb przyszłych pokoleń.
 • Redukujesz emisję CO2! Energia z fotowoltaiki to czysta energia – panele słoneczne nie emitują żadnych zanieczyszczeń i mogą zostać poddane recyklingowi.  Ratujesz planetę i dajesz szansę przyszłym pokoleniom!
 • Energia słoneczna jest dostępna w każdym miejscu na świecie. Światło słoneczne może być uzyskiwane nawet zimą i w pochmurne dni.
Finansowe zalety fotowoltaiki:
 • Fotowoltaika to przede wszystkim możliwość uzyskiwana darmowego prądu ze słońca, dzięki czemu jesteś niezależny energetycznie i redukujesz swoje rachunki za prąd prawie do zera!
 • Energia, którą wyprodukujesz może zostać magazynowana w sieci – nadwyżkę możesz odebrać w późniejszym czasie. Jeśli jesteś właścicielem przedsiębiorstwa, możesz sprzedawać do sieci nadmiar wytworzonej energii.
 • Na instalację fotowoltaiki możesz dostać dofinansowanie rządowe oraz odliczyć ją od podatku.
 • Instalując panele fotowoltaiczne zyskujesz niezależność od podwyżek cen prądu przez co najmniej 25 lat.
 • Panele fotowoltaiczne to także podniesienie wartości Twojej nieruchomości.
Ważne zalety techniczne fotowoltaiki:
 • Kwestią, którą warto poruszyć jest nowoczesność rozwiązania i technologia, która stale się rozwija i ciągle może proponować coś nowego.
 • Łatwość i szybkość montażu to zdecydowanie zaleta fotowoltaiki – panele słoneczne można zamontować szybko i nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Dodatkowo, możliwa jest instalacja na każdej przestrzeni – na dachu płaskim, skośnym, a nawet na gruncie.
 • Panelom słonecznym nie przeszkadzają opady śniegu, gradu czy silny wiatr, jest to technologia dostępna w trudnych warunkach.
 • Panele fotowoltaiczne nie wymagają konserwacji i są praktycznie bezawaryjne.

Wady fotowoltaiki

Cechy fotowoltaiki, które przedstawimy ciężko tak naprawdę nazwać wadami – mogą jednak dla niektórych stanowić problem. Jedną z nich jest zależność od promieniowania słonecznego. Panele słoneczne nie będą wytwarzać energii w nocy, a podczas pochmurnych i zimowych dni produkcja energii jest nieco mniejsza. Można temu jednak zaradzić – nadwyżkę energii, którą wyprodukowaliśmy latem, możemy odebrać w zimowe miesiące. Faktem, który może zniechęcić do instalacji fotowoltaiki jest jej koszt początkowy. Inwestycja jednak zwraca się po kilku latach, a następnie generuje duże oszczędności. Ważnym czynnikiem jest też przestrzeń do instalacji paneli słonecznych. Co prawda panele można zamontować na każdej powierzchni, trzeba jednak pamiętać, że przeszkodą mogą być okna dachowe i kominy. Ostatnią kwestią, która może być problematyczna jest fakt, że energetyka prosumencka w Polsce jest zależna od regulacji prawnych. 

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.