Fotowoltaika to nie tylko tani prąd

Fotowoltaika to nie tylko tani prąd

OZE dają nam nieograniczone możliwości korzystania z darmowej energii. Niestety mimo coraz nowszych technologii, bardzo duże pokłady energii nie są wykorzystywane. Aby nie marnować potencjału, jaki daje nam między innymi promieniowanie słoneczne możemy wykorzystać go na kilka sposobów.

Fotowoltaika kojarzy nam się w pierwszej kolejności jako tanie źródło prądu. Słusznie, ale czy można dopisać jej również inne zastosowania? Instalacje fotowoltaiczne pozwolą nam pobierać energię nie tylko na potrzeby elektryczne, ale posłużą również jako źródło ogrzewania wody. Takie działanie pozwoli na zredukowanie największych pochłaniaczy domowego budżetu do minimum! Jak to działa?

Tani prąd, tańsze ogrzewanie, lepsze efekty

Podstawą, od której należy zacząć, jest informacja, że najbardziej efektywna sytuacja dla prosumenckiej instalacji polega na wykorzystaniu jak największej ilości energii bezpośrednio w instalacjach elektrycznych budynku bez akumulowania jej w sieci elektrycznej. A jak uzyskać taki efekt?

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że maksymalna ilość energii będzie używana nie zahaczając pośrednio o sieć energetyczną należy przede wszystkim dołożyć jej kolejną drogę używania. Im więcej energii zostanie wykorzystane bezpośrednio przez nas, tym lepiej dla efektywności naszej inwestycji. Aby zwiększyć auto konsumpcję, należy zainstalować w budynku grzałkę elektryczną lub pompę ciepła.

Rozwiązanie na tanie ogrzewanie

Pompę ciepła można skonfigurować w taki sposób, aby pobierała ona energię do ogrzewania lub chłodzenia wody. Nadmiar energii, który nie zostanie zużyty można w takim przypadku magazynować w formie ciepła w izolowanym zbiorniku wody.

Grzałka elektryczna natomiast może przetwarzać energię elektryczną na energię cieplną, co jest tańszym rozwiązaniem. Jednak najbardziej opłacalnym wyłącznie w przypadku, gdy wykorzystywane są nadmiary energii. W przypadku, gdy energia nie byłaby czerpana wyłącznie z nadmiarów, pompa ciepła wygrałaby konkurencję, ponieważ ma ona znacznie wyższy współczynnik wydajności (1 kWh energii elektrycznej dałby aż 3-4,3 kWh energii cieplnej).

Tania energia – nowe możliwości, lepsze oszczędności

Standardowe użytkowanie energii wyłącznie na potrzeby używania prądu nie jest wyższe niż 30% tego, co wyprodukuje nasza własna minielektrownia w tym samym czasie, stąd większość energii trafia do sieci elektrycznej. Aby zwiększyć ilość energii użytej bezpośrednio w gospodarstwie domowym wystarczy zainstalować pompę ciepła czy grzałkę elektryczną (lub obie z nich). To pozwoli nam na dwukrotnie większe zużycie energii z paneli fotowoltaicznych bezpośrednio w naszych domach. Pozwoli to na czerpanie zysku przez potencjalnego użytkownika, który stanie się jeszcze bardziej niezależny w wydatkach swojego gospodarstwa. Pamiętajcie, fotowoltaika to tani prąd!

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.