Fotowoltaika a standard WT

Fotowoltaika a standard WT

Od 2021 roku funkcjonują nowe warunki określające Standard WT. Skrót WT odnosi się do Warunków Technicznych jakie będą musiały być spełnione, aby można było postawić nowy lub rozbudować czy zmodernizować stary budynek. Standardy określone w tym roku wymagają od nas, aby budynki zużywały jak najmniej energii, a najlepiej gdyby użytkowana energia pochodziła ze źródeł odnawialnych. Jak doskonale wiemy jedną z najlepszych opcji na zastosowanie OZE w swojej nieruchomości jest fotowoltaika!


Czym jest standard WT?

Standard WT to wymagania dotyczące budów i materiałów dla nowo powstających, rozbudowywanych i modernizowanych budynków. Aktualizacja standardów wprowadzana jest co kilka lat. Wymagania odnoszące się do budynków były podnoszone już dwukrotnie. Pierwsze zaostrzenie wymagań miało miejsce w 2014 roku, a drugie w 2017. W standardzie WT z 2021 roku najważniejsze zmiany obejmują współczynnik przenikania ciepła (U) oraz wartość rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną (EP).


U – współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik ten informuje nas ile ciepła przenika przez poszczególne przegrody, czyli okna, drzwi czy ściany. Niższa wartość współczynnika świadczy o lepszej jakości przegrody. Szczegółowe wytyczne dotyczące między innymi izolacyjności cieplnej przegród znajdziemy w Dzienniku Ustaw. W RozporządzeniuMinistra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej będziecie mogli szczegółowo sprawdzić aktualne jak i poprzednie standardy obowiązujące we wcześniejszych latach. 


Parametry przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych*

Tabela z parametrami przenikania ciepła dla ścian


EP – czyli roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną

Wskaźnik ten narzuca nam jak wiele energii pierwotnej rocznie będzie mógł wykorzystać budynek. Od stycznia 2021 roku wartość ta wynosi 70kWh /m². Co to oznacza dla inwestorów? Wymaganą wartość EP trudno będzie uzyskać, nie stosując odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne czy mini elektrownie wiatrowe w połączeniu z nowoczesnymi systemami ogrzewania takimi jak pompa ciepła. 


tabela z cząstkowymi maksymalnymi wartościami wskaźnika EP


               

Jak przygotować się do budowy domu?

Na pewno będziemy musieli baczniej przyjrzeć się materiałom, które wykorzystamy do budowy, ocieplenia i wykończenia naszego domu. Producenci ociepleń, okien czy drzwi mieli sporo czasu, aby przygotować się na nadchodzące zmiany, więc nie powinno sprawić nam trudności znalezienie odpowiednich materiałów. Musimy jednak liczyć się z większymi kosztami samej budowy. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się inaczej, nowe zasady promują ekonomiczne budowy. Zastosowanie droższych materiałów i niemalże konieczność zainwestowania w OZE choć na początku budowy podnosi jej koszt, to w ogólnym rozrachunku będzie korzystne dla naszego portfela. Przy odpowiednio zaprojektowanym budynku, użyciu prawidłowych materiałów i np. dobrze dobranej instalacji fotowoltaicznej koszty zaczną nam się zwracać w postaci zdecydowanie niższych rachunków. Co istotne nowe zmiany promują także podejście ekologiczne. Niejednokrotnie pisaliśmy o dobrym wpływie fotowoltaiki, czy ogólnie rozumianego OZE na stan naszej planety. Mniejsze zapotrzebowanie energetyczne naszego domu, które uzyskamy chociażby poprzez lepszą izolację pozwoli nam na minimalizację śladu węglowego, który pozostawiamy po sobie każdego dnia. 

*źródło: Dziennik Ustaw

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.