Fotowoltaika, a ślad węglowy

Fotowoltaika, a ślad węglowy

Korzystanie z paneli fotowoltaicznych gwarantuje nam, że pozyskując energię nie zostawimy za sobą śladu węglowego. Energia pozyskana w ten sposób jest czysta i bezpieczna dla środowiska. Panele fotowoltaiczne to redukcja emisji CO2 praktycznie do ZERA!

Minimalny ślad węglowy*

Będąc zupełnie szczerymi nie możemy powiedzieć, że korzystanie z paneli fotowoltaicznych zredukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery w 100%. Musimy mieć na uwadze to, że panele w jakiś sposób trzeba wyprodukować i zorganizować sieć dystrybucji w celu dostarczenia ich do klienta końcowego. W związku z tym przyjmuje się, że 1 kWh wyprodukowanej energii przez panele fotowoltaiczne odpowiedzialna jest za produkcję około 60g CO2. Jeżeli sprawdzimy jakie ilości CO2 produkują tradycyjne źródła energii tj. węgiel brunatny, kamienny czy drewno (biomasa) okaże się, że dzięki panelom fotowoltaicznym (przy instalacji o mocy 10 kW) możemy rocznie zredukować emisję CO2 kolejno o:

– 3400 kg,
– 3000 kg,
– 173 kg.

Co więcej w przeciwieństwie do innych źródeł energii panele nie emitują żadnych pyłów ani substancji chemicznych, które ulatniałyby się do atmosfery. Liczby te w przyszłości mogą ulec zmianie na korzyść paneli. Technologia cały czas idzie do przodu, a recykling zużytych produktów jest coraz bardziej wydajny. Pamiętajmy także o tym, że procesy produkcyjne również wciąż się zmieniają i świat dąży do tego, żeby były jak najbardziej ekologiczne. Weźmy również pod uwagę, że powyższe dane o emisji uwzględniają produkcję i utylizację/recykling paneli fotowoltaicznych my jako właściciele instalacji produkując energię nie będziemy wytwarzali szkodliwych substancji.

Panele fotowoltaiczne to ekonomia i ekologia

Jak widać powyżej Pod względem ekologicznym panele górują nad tradycyjnymi źródłami energii. Dzięki instalacji fotowoltaiki na swoim domu lub terenie możemy znacząco przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Ich instalacja ma również uzasadnienie ekonomiczne. Choć jako jednorazowy wydatek panele mogą wydawać się drogą inwestycją, to musimy zwrócić uwagę na zwrot jaki przyniosą w stosunkowo krótkim czasie. Przy dobrze dobranej mocy instalacji, skorzystaniu z dofinansowania oferowanego przez państwo oraz biorąc pod uwagę stale rosnące ceny prądu inwestycja może zwrócić się nam już nawet po 4 latach użytkowania! Zakładając długą żywotność paneli, która wynosi nawet do 35 lat, możemy śmiało założyć, że przez około 30 lat będziemy mogli cieszyć się darmową energią w naszym domu zostawiając za sobą minimalny ślad węglowy!

* Opracowano na podstawie raportu WFOŚiGW RX-03/38/2011 pt. „Optymalizacja procesu wymiany ciepła w urządzeniach hybrydowych fotowoltaiczno-termicznych (PVT) cieczowych oszklonych i nieszklonych

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.