Fotowoltaika na gruncie

Fotowoltaika na gruncie

Chociaż fotowoltaika kojarzy nam się z dachem zdarza się, że panele montowane są na gruncie. Od czego to zależy i kiedy warto zainstalować panele fotowoltaiczne na działce, a nie na dachu budynku?

Odpowiedni dach pod fotowoltaikę

Aby panele fotowoltaiczne spełniały swoją rolę muszą być zainstalowane pod odpowiednim kątem i zwrócone w odpowiednim kierunku. Nie każdy dach nam to zapewni. Może okazać się, że umiejscowienie naszego domu sprawi, że nawet jeżeli dach nie posiada skomplikowanej konstrukcji, to rosnące przed nim drzewa, akurat od nasłonecznionej strony, będą zacieniały instalacje fotowoltaiczną. Zacienienie jest jednym z największych wrogów fotowoltaiki, niezależnie czy znajduje się ona na gruncie czy na budynku. Potrafi ono obniżyć sprawność naszej instalacji nawet o kilkadziesiąt procent.

Fotowoltaika na gruncie i jej zalety

Największą zaletą instalacji fotowoltaiki na działce jest to, że możemy ją dowolnie ustawić, dobrać odpowiedni kąt i kierunek, z którego nasłonecznienie będzie największe. Dzięki temu możemy skutecznie ominąć zacienione miejsca. Instalacja na gruncie daje nam również możliwość zastosowania ruchomych wysięgników, które zoptymalizują pozycję paneli w ciągu dnia tak, aby jak najdłużej promienie słoneczne docierały do ich ogniw.

Jedną z zalet montażu na gruncie jest estetyka. Nie każdy z nas chce zasłaniać dachówkę swojego domu i burzyć pierwotną wizję designu całego domu. Do niewątpliwych plusów takiej instalacji należy także łatwy dostęp. Chociaż panele fotowoltaiczne są praktycznie samowystarczalne, to powinniśmy od czasu do czasu je czyścić. W innym przypadku zalegające zabrudzenia mogą obniżyć ich sprawność i efektywność. Na plus montażu paneli na gruncie dodamy także ich wentylacje. Przegrzanie paneli to ich mniejsza wydajność. Dzięki konstrukcji naziemnej fotowoltaika może być lepiej chłodzona, co nie doprowadzi do ich przegrzania.

Wady instalacji fotowoltaiki na gruncie

Jak zawsze, każdy kij ma dwa końce. Osadzenie elektrowni fotowoltaicznej na gruncie ma również swoje wady. Pierwszą z nich jest wyższy koszt w porównaniu do instalacji na dachu, który jednak jest porównywalny do kosztu instalacji na dachu, który jest płaski. Jednak najbardziej widoczną wadą postawienia instalacji na gruncie jest zabranie przestrzeni, co postawi nas przed dylematem – mniejszy ogród czy darmowy prąd?

Na co się zdecydować?

Decyzję, co do wyboru rodzaju instalacji fotowoltaicznej, najlepiej powierzyć fachowcom. Po wizycie u inwestora jesteśmy w stanie zaproponować najlepsze rozwiązania poparte dokumentacją i wizualizacją projektu. Jesteśmy pewni, że spełnią one wszystkie oczekiwania inwestorów chcących zainwestować we własną elektrownię fotowoltaiczną.

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.