Fotowoltaika koszty i zyski

Fotowoltaika koszty i zyski

Zazwyczaj jest tak, że chcąc osiągnąć zysk najpierw musimy ponieść jakiś koszt i nie inaczej jest z fotowoltaiką. Aby w pełni czerpać z dobrodziejstw prądu wyprodukowanego ze słońca musimy nabyć i zamontować odpowiednie do tego urządzenia.

Fotowoltaika koszty

Instalując w domu fotowoltaikę musimy mieć na uwadze, że poniesiemy koszt za zakup:
1. Paneli fotowoltaicznych – im wyższe zapotrzebowanie na prąd tym wyższy koszt uzależniony od liczby zamontowanych paneli fotowoltaicznych oraz ich rodzaju, jakości czy producenta.
2. Inwertera (falownika) – przekrój cen falowników jest ogromny, jednak musimy pamiętać, że falownik jest poniekąd sercem całej instalacji i odpowiada za jej poprawne działanie.
3. Przewody – powinny być bardzo wysokiej jakości choćby ze względu na to, że są wystawione na promieniowanie słoneczne i płynie przez nie wysokie napięcie.
4. Pozostałe elementy – system montażowy i zabezpieczenia DC i AC. Dobrej jakości system montażowy utrzyma panele na dachu niezależnie od pogody a zabezpieczenia zapewnią nam ochronę falownika przed uszkodzeniami np.. w przypadku przepięć.
5. Akumulator – który będzie potrzebny jedynie przy instalacji off-grid, czyli takiej, która nie jest podłączona do sieci. Akumulatory nie cieszą się dużym zainteresowaniem z dwóch względów. Koszt zakupu jest bardzo wysoki, a ich żywotność stosunkowo krótka. Na pewno jeszcze trochę poczekamy na moment kiedy koszt i żywotność będą na tyle akceptowalne, aby ich montaż był opłacalny dla końcowego użytkownika instalacji fotowoltaicznej.

Powyższe stanowią podstawowe koszty instalacji fotowoltaiki i składają się na cały zestaw fotowoltaiczny.

Fotowoltaika zyski

Po stronie zysków płynących z fotowoltaiki możemy podkreślić:
1. Minimalne lub brak opłat za prąd – instalacja fotowoltaiczna jest w stanie dostarczyć nam taką ilość energii elektrycznej, która w pełni pokryje nasze zapotrzebowanie na prąd dzięki czemu staniemy się niezależni energetycznie i nie będziemy musieli przejmować się podwyżkami cen prądu. Przy instalacji off-grid możemy zupełnie uniezależnić się od dostawcy energii.
2. Oszczędności – szybki zwrot inwestycji. Po pewnym czasie nadchodzi moment, w którym suma inwestycji wyrównuje się z prognozowanymi rachunkami. Od tego momentu pieniądze, które przeznaczaliśmy na opłaty możemy np. odkładać. W perspektywie 25- 30 lat żywotności instalacji będziemy mogli odłożyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Im większe zużycie prądu tym większe oszczędności.
3. Czysta energia i minimalny ślad węglowy – z każdym dniem rośnie liczba osób świadomych ekologicznie, które chciałyby nie tylko oszczędzać, ale także zadbać o środowisko. Energia z paneli fotowoltaicznych to energia z OZE. Dzięki niej możemy ograniczyć emisję zanieczyszczeń szkodliwych dla nas i dla środowiska.
4. Dopłaty do fotowoltaiki – po stronie zysków możemy dopisać obniżenie jej kosztu dzięki różnego rodzaju dopłatom rządowym i samorządowym. Środki na te cele najczęściej pochodzą z Unii Europejskiej i są ograniczone. Dobrze więc zainteresować się kupnem instalacji zanim się wyczerpią.
5. Zwiększenie wartości domu – to kolejny zysk jaki możemy osiągnąć instalując fotowoltaikę na naszej ziemi lub nieruchomości. Domy samowystarczalne lub częściowo samowystarczalne osiągają wyższe ceny na rynku i potrafią szybciej skusić potencjalnego nabywcę. Nigdy nie wiadomo co zdarzy się za kilka lat, a podniesienie wartości czy atrakcyjności domu zawsze jest dobrym pomysłem.

Oprócz powyższych fotowoltaika posiada mnóstwo innych zalet. Panele są estetyczne i łatwo je wkomponować w architekturę domu, a jak nie mamy wystarczająco miejsca na dach możemy zamontować je na działce. Panele są bardzo wytrzymałe i w zasadzie bezobsługowe. Awarie zdarzają się niezwykle rzadko. Ponadto nie posiadają masy części, które są ruchome przez co byłyby narażone na większe ryzyko uszkodzenia. Słońce to niewyczerpalne źródło energii i nasza instalacja będzie wytwarzała prąd cały rok. Fotowoltaika to również prosta konserwacja, którą można wykonać samemu lub zatrudniając do tego doświadczoną firmę.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się ile kosztowałby montaż paneli u was w domu i chcielibyście zobaczyć wizualizację projektu, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Do wyboru macie mail, telefon, osobistą wizytę lub formularz kontaktowy! 

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.