Fotowoltaika, czyli również farma fotowoltaiczna

Fotowoltaika, czyli również farma fotowoltaiczna

Rozwiązania dla prosumentów nieco przysłoniły temat rozwoju dużych instalacji PV w Polsce. Mikroelektrownie zostały rzucone na pierwszy plan w zakresie szeroko pojętego OZE. Nie jest to zła wiadomość, jednak przenosi inicjatywę farm fotowoltaicznych na drugie miejsce. A co tak naprawdę kryje się pod taką formą dużych instalacji?


Co to są farmy fotowoltaiczne?

Liczba inwestycji wykorzystujących OZE (Odnawialne Źródła Energii) rośnie w Polsce systematycznie każdego roku. Z kolei jeśli chodzi o same farmy fotowoltaiczne - to rozwiązanie, które zaczęło być stosowanie w naszym kraju stosunkowo niedawno. Farma fotowoltaiczna to instalacja, która składa się najczęściej z tysięcy paneli, a jej moc wynosi od kilkudziesięciu kilowatów do kilku megawatów. Najczęściej farmy można spotkać na gruncie w przeciwieństwie do minielektrowni, które są instalowane na dachach. W jednym i drugim przypadku można jednak odbiec od schematów, na czym nie straci moc naszej instalacji.


Miejsce i realizacja

Mimo dużej elastyczności przy wyborze lokalizacji – istnieje kilka żelaznych zasad, których każdy inwestor powinien się trzymać. Jeśli chodzi o lokalizację i rodzaj działki pod farmę fotowoltaiczną istotne są kwestie:

- rodzaju gruntu – dzięki farmie fotowoltaicznej rosną nasze zyski, jednak do takiego wzrostu nie jest potrzebna dobra gleba. Najlepiej, aby instalacja na gruncie powstała na płaskim terenie na gruncie klasy IV lub niższej

-przyszłych planów inwestycyjnych terenu - tutaj ważne jest, aby klasa gruntu była niższa niż klasa IV a. Jeżeli teren zlokalizowany jest w gminie, która ma uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, należy zwrócić uwagę na to, aby dany teren (działka pod budowę farmy fotowoltaicznej) był sklasyfikowany jako teren pod inwestycje OZE. Na szczęście na tę chwilę w Polsce nie ma problemów z gruntami pod takie inwestycje

- preferowanej mocy instalacji – większa moc to więcej paneli, a co za tym idzie – więcej terenu. Znalezienie rozległego obszaru, który jednocześnie spełnia inne wymogi może wydawać się wyzwaniem. Jednak gruntów przeznaczonych pod OZE jest wystarczająco dużo, zwłaszcza w stosunku do planów inwestycyjnych związanych z tą branżą

- lokalizacji sieci energetycznej – od rodzaju sieci, jaka znajduje się w pobliżu terenu zależy wielkość instalacji. Najlepsza będzie sieć niskiego lub średniego napięcia, bo przy takich warunkach dużo łatwiej jest uzyskać umowę przyłączeniową.


Rentowność farm fotowoltaicznych

Opłacalność farm fotowoltaicznych sukcesywnie rośnie. Przez to ta inwestycja staje się jedną z najkorzystniejszych i najbezpieczniejszych lokat dla naszego kapitału. Na taki stan rzeczy składa się słabnąca wartość pieniądza, coraz wyższe ceny towarów i niska rentowność lokat bankowych. Ponadto zawsze w temacie fotowoltaiki trzeba pamiętać, że jest to nie czysty wydatek, a inwestycja, która zwraca się najczęściej w przeciągu kilku lat.

Podczas budowy takiej farmy należy wziąć pod uwagę mnóstwo czynników technicznych, analitycznych, lokalizacyjnych, ale również czas i koszty utrzymania farmy. Do tych ostatnich wliczają się koszty wejścia instalacji, utrzymania jej i koszty wyjścia. Te wszystkie etapy należy rzetelnie przeanalizować przed podjęciem się działania, aby ustalić jaka jest realna stopa zwrotu inwestycji.


Przyszłość dla farm fotowoltaicznych

Kolejne lata będą jeszcze bardziej obiecujące dla branży fotowoltaicznej. Na jej rozwój największy wpływ mają czynniki takie jak wsparcie finansowe, malejące ceny fotowoltaiki, jej rosnąca wydajność oraz zasady polityki energetycznej w całej Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę to, że udział energii ze źródeł odnawialnych prawie się podwoił (biorąc pod uwagę okres 2004-20018) można powiedzieć, że jest to jedna z najszybciej rozwijających się branż rynku. A co za tym idzie – świetna okazja dla potencjalnych inwestorów. Marzy Wam się farma fotowoltaiczna? Skontaktujcie się z nami, a na pewno pomożemy Wam w inwestycji!

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.