Fotowoltaika – fakty i mity

Fotowoltaika – fakty i mity

Instalacja fotowoltaiczna jest obecnie jednym z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych rozwiązań jeśli chodzi o źródła energii odnawialnej. Chociaż decyduje się na nią coraz więcej osób, na temat paneli fotowoltaicznych i pozyskiwanej z nich energii wciąż krąży wiele mitów. Które z nich są dalekie od prawdy, a co faktycznie się zgadza?

Fotowoltaika jest tylko dla bogaczy

Mit ❌. Panele słoneczne to inwestycja w przyszłość nie tylko dla bogatych! Koszty instalacji fotowoltaiki są dziś znacznie niższe niż kilkanaście lat temu, a dodatkowo można je jeszcze obniżyć poprzez dofinansowanie czy ulgę podatkową. Co ciekawe, koszty pozyskiwania energii słonecznej stale spadają – to zasługa coraz większej liczby producentów paneli słonecznych oraz popytu na ekologiczne rozwiązania.

W Polsce jest za mało słońca by inwestować w panele słoneczne.

Mit ❌. Dla naszej szerokości geograficznej optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych to 35° na południe. Odchylenie 45° na wschód czy zachód zmniejsza wydajność całego systemu tylko o 5%, a odchylenie 90° zmniejsza wydajność całego systemu w stosunku do optymalnego ustawienia zaledwie o około 10%. Mapa nasłonecznienia Polski pokazuje, że większość obszarów naszego kraju charakteryzuje się nasłonecznieniem wynoszącym ponad 1000 kWh/m2.

Panele fotowoltaiczne nie działają w pochmurne dni.

Mit ❌. Instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię także zimą i w pochmurne dni. To prawda, że tą porą roku do naszego kraju dociera nieco mniej promieni słonecznych niż latem. Co prawda idealne warunki pogodowe to bezchmurne niebo i promienie słoneczne padające pionowo na modułu, ale nie ma to jednak zbyt dużego wpływu na działanie paneli fotowoltaicznych. Liczba dni słonecznych w rozliczeniu rocznym w Polsce jest wystarczająca, by instalacja paneli był opłacalna.

Fotowoltaika jest szkodliwa dla naszego zdrowia.

Mit ❌. Proces produkcji paneli słonecznych nie wiąże się w żaden sposób z wytwarzaniem się szkodliwych oparów czy innych chemicznych substancji. Dodatkowo fotowoltaika jest przyjazna dla środowiska – Moduły fotowoltaiczne nie mają ruchomych części, pracują w ciszy, w sposób całkowicie neutralny. Badanie, które przeprowadził Departament Energii Stanów Zjednoczonych, pokazują, że instalacja fotowoltaiczna zaspokajająca w 50% potrzeby energetyczne przeciętnego gospodarstwa domowego pomaga zredukować emisję zanieczyszczeń o około 100 ton CO2.

Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga zmian w konstrukcji i częstych konserwacji

Fakt ✅ . Wbrew panującemu przekonaniu montaż paneli fotowoltaicznych nie wymaga żadnego wzmacniana konstrukcji dachu – panele nie są dużym obciążeniem. Ważniejsze jest posiadanie odpowiedniej części dachu, która jest niezacieniona. Dla przykładu, dla paneli o łącznej mocy 4,5 kW minimalna wymagana powierzchnia to ok. 30 m2, skierowana na południe lub południowy-zachód. Warto jednak pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna może być zainstalowana na gruncie, niekoniecznie na dachu. Instalacje fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe z uwagi na to, że nie zawierają części ruchomych. Producenci sugerują czyszczenie paneli przynajmniej raz do roku. W praktyce, większość właścicieli nigdy ich nie myje zostawiając to opadom deszczu.

Nadmiar energii można wykorzystać później

Fakt ✅. Możesz wykorzystywać nadmiar wytworzonej energii w ciągu całego roku. Jako właściciel mikroelektrowni przesyłasz nadwyżkę swojego prądu do sieci publicznej, odbierając ją w ciągu roku. Takie rozliczanie różnicy pomiędzy prądem zużytym a wprowadzonym do sieci określane jest bilansowaniem energii. W prostych słowach oznacza to, że nadwyżkę prądu, którą instalacja wytworzyła w czerwcu, możesz spokojnie odebrać w marcu kolejnego roku.

Fotowoltaika zredukuje rachunki za prąd do 0 złotych

Fakt ✅. Darmowy prąd jest możliwy! Instalacja fotowoltaiczna jest narzędziem do pozyskiwania prądu niemal za darmo. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy obniżyć koszty do 0 złotych uwzględniając dotychczasowe użycie prądu. Wyobraź sobie, że pieniądze, które płacisz na co dzień operatorowi możesz przechowywać w magicznej skarbonce, którą będzie Twoja instalacja fotowoltaiczna. Dzięki Twojej domowej elektrowni, opłata za prąd nigdy się nie zmieni!

Chcesz zostać właścicielem swojej własnej mikroelekrowni i dzięki trzem prostym krokom zarabiać na swoim prądzie? Skontaktuj się z nami! 

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.