Fotowoltaika – dofinansowania dla prosumentów i nie tylko 2021

Fotowoltaika – dofinansowania dla prosumentów i nie tylko 2021

               

Coraz więcej osób decyduje się na to, aby zostać prosumentem. W związku z tym na rynku pojawia się również coraz więcej opcji finansowania fotowoltaiki. Korzystanie z Odnawialnych Źródeł Energii idzie w parze zarówno z wytycznymi UE, jak i z ekologiczną myślą o zrównoważonym rozwoju. Nie należy tu również pominąć kwestii oszczędności, jakie płyną z OZE.  Duże możliwości w zostaniu prosumentem stwarzają dofinansowania, dotacje i pożyczki na Odnawialne Źródła Energii, które dostępne są obecnie na rynku. Zanim jednak podejmie się decyzje – warto zagłębić się w temat dofinansowań i dotacji dla prosumentów.

Po pierwsze – dlaczego warto skorzystać z dofinansowań na OZE?


Powodów jest wiele. Głównym jest oczywiście aspekt ekonomiczny. Korzyści, jakie płyną z fotowoltaiki nie dają cienia wątpliwości, czy instalacja jej faktycznie się opłaca. OZE pozwala na redukcję emisji szkodliwych substancji, niezależność energetyczną (co jest niezwykle istotne, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu) oraz na oszczędność. Ze świadomością atutów energii fotowoltaicznej coraz więcej Polaków decyduje się na instalacje paneli. Jednak mimo wszystko popularność fotowoltaiki nie jest wystarczająca. Dlaczego? Wiele osób za powód wstrzymania się od decyzji przejścia na korzystanie z OZE podaje koszt inwestycji. Z tego względu istotne jest pytanie:

Skąd wziąć fundusze na instalację fotowoltaiczną?

Możliwości finansowania fotowoltaiki jest bardzo dużo. Przedstawiamy listę aktualnych programów finansowania fotowoltaiki na rok 2021:

  • Program „Mój Prąd”
  • Ulga termomodernizacyjna
  • Program „Czyste Powietrze”
  • Regionalne Programy Operacyjne
  • pożyczki bankowe
  • Agroenergia
  • Energia Plus
  • dotacje w ramach POIiŚ

Dotacje z „Mój Prąd” w edycji 2021

„Mój Prąd” to program, który działa od stosunkowo niedawna, bo od 2019 roku, jednak cieszy się niezwykle dużą popularnością. Nie dziwi to, ponieważ dotacja realizowana w jego ramach może pokryć 50% kosztów inwestycji, do kwoty 5 000 zł. W tym roku można zgłaszać się do III naboru wniosków. FWOŚiGW ogłosiło, że rozpoczęcie nowego naboru planowane jest na 1 lipca 2021, a zakończenie na 22 grudnia 2021. Dotacja będzie obejmowała instalacje powstałe po 31 styczniu 2021 roku.

Ulga termomodernizacyjna

To kolejne rozwiązanie dla osób, chcących korzystać z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Osoby, które przyczyniają się do rozwoju ekologicznych rozwiązań w Polsce mogą odliczyć kwotę inwestycji w zeznaniu podatkowym za rok, w którym zostały poniesione wydatki zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. Z ulgi moją skorzystać właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Maksymalna wysokość ulgi do odliczenia to 53 000 zł.

Program „Czyste Powietrze”

Nie jest on skierowany bezpośrednio do osób, które decydują się na montaż fotowoltaiki dla domu; głównym założeniem programu jest wsparcie termomodernizacji i poprawa jakości powietrza. Jednak biorąc udział w tym programie po pierwsze beneficjenci mogą taniej dokonać termomodernizacji w budynku, dzięki czemu koszty ogrzewania znacznie się zmniejszą, a po drugie będą mogli skorzystać z pożyczki na fotowoltaikę. Jeśli poza termomodernizacją beneficjent zdecyduje się również na montaż instalacji, kwota dofinansowania zwiększy się o 5 000 zł. Jest to kwota, którą beneficjent będzie musiał zwrócić. Wnioski do programu można składać elektronicznie i stacjonarnie.

Regionalny Program Operacyjny – Lubuskie na rok 2021

Dofinansowania na działania w ramach wspierania gospodarki niskoemisyjnej w województwie lubuskim będą odbywały się w formie konkursu. Nabór ma rozpocząć się 24 maja 2021 roku i potrwać do 31 maja 2021. Beneficjenci otrzymają dofinansowanie na głęboką modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej, w tym na wykorzystanie instalacji OZE.

Pożyczki w bankach na fotowoltaikę

Jednym ze sposobów na pozyskanie funduszy na instalację są kredyty na fotowoltaikę w bankach. Oferta banków polskich i zagranicznych dotycząca pożyczek OZE jest bardzo szeroka. Banki coraz częściej oferują kredyty z oprocentowaniem 0%. Poza fotowoltaiką kredyty z banków na OZE można wykorzystać m.in. na zakup pompy ciepła, kolektorów słonecznych, kolektorów słonecznych, czy źródeł ciepła opalanych biomasą.

Agroenergia

Jest to program skierowany do rolników, którzy chcą zmniejszyć emisję zanieczyszczeń wytwarzanych w ramach działalności rolniczej i jednocześnie zwiększyć udział OZE w produkcji energii. Aby dostać dofinansowanie w ramach programu Agroenergia muszą oni zainwestować w fotowoltaikę, pompę ciepła lub elektrownie wiatrowe. Dofinansowanie mogą otrzymać osoby, które dzierżawią nieruchomość od 1 do 300 ha od przynajmniej roku. Kwota dofinansowania będzie zależeć od mocy instalacji.

Energia Plus

Dzięki programowi Energia+ realizowane są dofinansowania do fotowoltaiki dla firm. Celem programu jest zminimalizowanie negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne i poprawa jakości powietrza. Wnioski do programu można składać do 17.12.2021 roku. W ramach dofinansowania uczestnicy mogą skorzystać z pożyczki (do 85% kosztów) lub dotację (50% kosztów).

Dotacja od POIiŚ

To kolejna okazja na zdobycie dotacji dla firm. Termin składania wniosków trwa już od końca marca i będzie trwał do 28 maja 2021. Wsparciem na zasadach konkursu mają być objęte te przedsiębiorstwa, które zdecydują się na budowę lub przebudowę istniejących już instalacji fotowoltaicznych. Na realizację projektu w ramach POIiŚ przewidziano 80 mln zł.


Podsumowując…

Sytuacja na rynku energii i fotowoltaiki jest dość dynamiczna. Mówimy tutaj o rosnących cenach prądu z elektrowni, ale również coraz nowszym technologiach, które przyczyniają się do większej wydajności instalacji. Ciągłe zmiany tyczą się również obszaru dofinansowań. Aby instalacja fotowoltaiki stałą się jeszcze bardziej opłacalna, nie tylko dla środowiska, ale także dla portfela, warto pamiętać o szerokich możliwościach dofinansowań. Jeśli potrzebują Państwo pomocy z ich uzyskaniem – zachęcamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.