Fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika dla domu

Głównym motorem napędowym w rozprzestrzenianiu się fotowoltaiki w Polsce są prywatne gospodarstwa domowe. 2 czerwca Ministerstwo Klimatu podało, że moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych wynosi 1,83 GW, z tego prawie 2/3, czyli 1,2 GW produkują prosumenci.

PROSUMENT

„Podmiot, który jednocześnie konsumuje oraz wytwarza prąd na swoje potrzeby w mikroinstalacji, a jego przeważającą działalnością gospodarczą nie stanowi wytwarzanie energii elektrycznej.”

Taki rozkład produkcji energii ze słońca nie jest jednak czymś wyjątkowym. W większości krajów rozwiniętych przeważa tendencja, zgodnie z którą moc prywatnych instalacji przekracza moc instalacji aukcyjnych.

Popularność przydomowej fotowoltaiki

Przyczyn popularności przydomowej fotowoltaiki możemy upatrywać w kilku czynnikach. Jednym z nich są dofinansowania instalacji systemów fotowoltaicznych. Mówimy tutaj nie tylko o dofinansowaniach oferowanych w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Dofinansowania sprawiły, że fotowoltaika dla domu stała się dużo bardziej przystępna cenowo. W zależności od wielkości inwestycji nadal jest to wydatek od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale bardzo wysoka stopa zwrotu sprawia, że środki bardzo szybko do nas wracają dzięki redukcji rachunków za prąd.

Kolejnym czynnikiem jest rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństw. Mając na uwadze to jaki wpływ na środowisko ma korzystanie z tradycyjnych źródeł energii i jakie szkody powodują nie tylko w środowisku, ale także niekorzystnie wpływając na nasze zdrowie, fotowoltaika dla domu jest najlepszą alternatywą na poprawę tej sytuacji. Znikomy ślad węglowy to wielki atut instalacji fotowoltaicznych. Pomimo że już w tej chwili dzięki fotowoltaice możemy zmniejszyć o wiele ton emisję CO2, to musimy mieć na uwadze, że procesy produkcyjne oraz materiały używane do produkcji paneli wciąż są udoskonalane. Jesteśmy pewni, że ciągłe prace nad nowymi technologiami pozwolą na jeszcze większą redukcję CO2. Musimy także pamiętać, że samo korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest bez emisyjne!

Nie mniej ważnym czynnikiem jest również niezależność. Niezależność energetyczna i finansowa. Wiele osób zdało już sobie sprawę z tego, że czekają nas nieuchronne podwyżki cen energii. Instalacja fotowoltaiki w domu sprawi, że nie będziemy musieli martwić się o to, jak zmienią się ceny za prąd.

Jak dobrać fotowoltaikę dla domu?

Dobór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej dla domu jest kluczowy. Jeżeli przeszacujemy wielkość instalacji, nie będzie to korzystne dla naszego budżetu. Zwrot inwestycji wydłuży się, a prąd, który wyprodukujemy, nie zostanie przez nas spożytkowany i trafi do sieci energetycznej. Z kolei, jeżeli instalacja fotowoltaiczna będzie miała zbyt małą moc, nie będziemy w stanie zredukować rachunków do zera i będziemy musieli dokupować prąd od naszego operatora.

Czasami zdarza się, że ze względu na położenie nieruchomości nie mamy możliwości (zacienienie czy usytuowanie domu w nieodpowiednim kierunku) założenia fotowoltaiki, która pokryje nasze zapotrzebowanie energetyczne. Czy powinniśmy wtedy rezygnować z instalacji? Odpowiedź jest oczywista. Każda instalacja fotowoltaiczna, nawet ta mała, wyprodukuje prąd. Dzięki temu, choć nie do zera, mimo wszystko ograniczymy rachunki. Jeżeli dach naszego budynku nie pozwala nam na instalację fotowoltaiki, zawsze możemy pomyśleć o stworzeniu własnej elektrowni na gruncie!

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.