Fotowoltaika – co to jest

Fotowoltaika – co to jest

               

Choć pierwsze badania nad fotowoltaiką miały miejsce w 1839 roku, to w praktyce często to dla nas nowość. Widzimy potencjał i marzą się nam panele, które generują oszczędności, jednak ciągle nurtują nas pytania dotyczące działania tej stosunkowo nowej instalacji. Dziś odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące fotowoltaiki i rozwiewamy wątpliwości.

Jak to się zaczęło?

Pierwszy o skuteczności fotowoltaiki przekonał się Edmond Becquerel, nastoletni francuski fizyk. W 1839 roku, kiedy eksperymentował z procesem elektolizy w laboratorium swojego ojca, zauważył intrygujące zjawisko. Gdy na zbiornik do elektrolizy padały promienie słońca, elektrody zaczynały wytwarzać niewielkie napięcie. Właśnie tak wszystko się zaczęło, jednak jeszcze w XIX wieku fotowoltaika pozostała tylko i wyłącznie w kręgu teoretycznych rozważań. Nad jej praktycznym zastosowaniem zaczęto zastanawiać się dopiero ponad sto lat później. W latach 70. XX wieku miał miejsce kryzys naftowy, który obnażył wady systemu energetycznego. Świat nauki i przemysłu wziął wtedy pod lupę nowe źródła energii odnawialnej i poświęcił im więcej uwagi.

Fotowoltaika – co to jest?

Najprościej rzecz ujmując, fotowoltaika to proces pozyskiwania prądu z promieni słonecznych. Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, która zajmuje się właśnie przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną. Podstawowym elementem instalacji są ogniwa fotowoltaiczne, które łączy się w moduły po to, by mogły wytwarzać większą ilość energii. W ogniwach energia słoneczna zostaje przekształcona w prąd stały. Prąd powstały w modułach jest przekazywany do falownika, którego zadaniem jest przekształcenie go w prąd zmienny. Falownik na bieżąco dopasowuje parametry generowanego prądu do parametrów naszej sieci. W ten sposób nasza mała domowa elektrownia działa bez zarzutów, a my korzystając z dobrodziejstw natury możemy cieszyć się niskimi rachunkami.

Panele fotowoltaiczne dobrej jakości latami dostarczają prąd, znosząc wysokie temperatury latem, mrozy zimą, silne wiatry oraz silne opady deszczu i gradu.

Dlaczego fotowoltaika sprzyja ekologii?

Siła i korzyści płynące z odnawialnych źródeł energii są bezdyskusyjne, a wizja darmowego prądu kusząca i wcale nie tak bardzo odległa. W fotowoltaice tkwi ogromny potencjał. Czy wiecie, że tylko w ciągu godziny na Ziemię dociera tyle promieni słonecznych, że byłyby w stanie zapewnić jej mieszkańcom energię przez okrągły rok? Fotowoltaika sprzyja naturze, bowiem przy „produkcji” energii nie są wytwarzane żadne uboczne ani szkodliwe związki ani gazy cieplarniane. Do źródeł energii odnawialnej, oprócz słońca, zaliczamy również wiatr, wodę (rzeki, pływy i fale morskie), a także energię jądrową w zamkniętym cyklu paliwowym biomasę, biogaz, biopłyny oraz biopaliwa. Do energii odnawialnej zalicza się również ciepło pozyskane z ziemi (energia geotermalna), powietrza (energia aerotermalna), wody (energia hydrotermalna). Fotowoltaika korzysta z naturalnego bogactwa, nie naruszając jednocześnie równowagi w przyrodzie. To całkowicie ekologiczne i bezpieczne dla naszej planety rozwiązanie, z którym warto się zaprzyjaźnić.

Czy panele działają nawet w chłodne dni?

Jeszcze przed podjęciem decyzji o założeniu paneli fotowoltaicznych wielu osobom spędza sen z powiek pytanie: czy instalacja będzie pracować, gdy słońce skryje się za chmurami? Nie dziwi nas, że nurtuje Was to pytanie. W końcu wszyscy dobrze znamy krótkie jesienne i zimowe dni jakże charakterystyczne dla szerokości geograficznej, na jakiej leży Polska. Wszyscy tęsknimy wtedy za ciepłym latem i choć odrobiną promieni słonecznych. Nie musimy się jednak obawiać, że zabraknie nam prądu. Instalacja fotowoltaiczna nadal będzie pracować, zmniejszy się jedynie ilość wyprodukowanej energii. Przy częściowo zachmurzonym niebie jej efektywność to 50-60 proc., natomiast przy całkowitym 10-20 proc. Nawet, gdy słońce nie wychodzi zza chmur przez dłuższy czas, nie musisz się martwić. Możesz korzystać z nadwyżek energii, które instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała w słoneczne dni!

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.