Energia z paneli

Energia z paneli

Pokładów energii, która produkowana jest dzięki panelom fotowoltaicznym może okazać się zbyt dużo lub za mało na potrzeby naszego domu. Co dzieje się z wyprodukowaną przez nas energią, gdy nie zużyjemy jej całej, a co, jeśli potrzebujemy jej więcej, niż faktycznie uda nam się wytworzyć? W tym zakresie wiele zmienił rok 2015, w którym weszła w życie Ustawa o odnawialnych źródłach energii.

Z tą nowelizacją zmieniły się zasady kierowania energii do sieci energetycznej. Dawniej nadmiar wyprodukowanej energii sprzedawany był do sieci. Ustawa sprzed 5 lat zakłada jednak, że gospodarstwa domowe, w których energia z paneli zostanie wyprodukowana w nadmiarze, będą oddawać ją do sieci energetycznej, jednak nie bez możliwości jej odzyskania.

Energia z paneli – gdy jest jej za dużo

Nowelizując ustawy o OZE wprowadzono system opustów dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych, zarówno w gospodarstwach domowych, firmach, czy spółdzielniach mieszkaniowych. Z pokładów energii, którą oddaje się do sieci energetycznej, można odebrać jej 80 % w ramach rocznego rozliczenia, natomiast pozostałe 20% tej energii zostaje oddane energetyce w zamian za jej magazynowanie. Po rocznym rozliczeniu nadwyżka staje się własnością energetyki.

W takim przypadku warto dysponować energią z instalacji tak, aby zużywać jej jak najwięcej podczas pobytu w domu, czy w pracy. W tej chwili istnieją różnego rodzaju systemy i rozwiązania, które pozwalają na optymalizację i odpowiednie zagospodarowanie nadmiarów energii.

I gdy potrzebujemy jej więcej

W przypadku, gdy produkcja energii z paneli jest zbyt mała (tj. mniejsza niż ilość energii, którą zużyjemy i oddamy do sieci) i na liczniku dwukierunkowym ukaże się informacja, że pobraliśmy z sieci energię – po prostu za nią płacimy. Mitem jest, że jeśli w danym roku wyprodukujemy za mało energii, to skończy się ona i nie będziemy mieli jak z niej skorzystać.

Złoty środek

Najbardziej opłacalną sytuacją jest zerowy bilans energetyczny. Jeżeli jako użytkownicy instalacji w ciągu roku zużyjemy tyle samo energii, ile wyprodukowaliśmy – zaoszczędzimy najwięcej. Nawet jeśli w danym miesiącu wyprodukujemy więcej energii (np. latem) i nie zużyjemy jej całej, możemy zużyć jej nadmiar np. zimą, kiedy produkcja energii jest mniejsza. W takim przypadku żadna energia nie będzie oddana do sieci oraz nie będziemy musieli z niej czerpać dodatkowych pokładów.

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby odpowiednio dostosować moc instalacji do potrzeb gospodarstwa domowego i to właśnie oferujemy naszym klientom. Jednak jeśli w danym roku energii wyprodukowanej jest więcej lub mniej, niż faktycznie zostanie zużyte – wtedy również nie należy się martwić, bo przebieg energii z siecią energetyczną jest dwustronny. Energia z paneli fotowoltaicznych to niewyczerpalne źródło prądu w naszym domu!

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.