Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną

Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną

Montaż paneli fotowoltaicznych jest atrakcyjną inwestycją, a jego koszt może być częściowo pokryty ze środków zewnętrznych. Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną można uzyskać na kilka sposobów.

Program Mój Prąd

Założeniem rządowego programu „Mój Prąd” jest zwiększenie produkcji energii słonecznej w Polsce. Na ten cel przeznaczono aż milion złotych. Każdy właściciel (będący osobą fizyczną) nowej instalacji może złożyć wniosek o bezzwrotną dotację w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji o mocy 2-10 kW, jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych. Aktualnie trwa II nabór do programu „Mój Prąd”.

Program Priorytetowy Czyste Powietrze

Ogólnopolski program dla właścicieli domów jednorodzinnych, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń oraz poprawa efektywności energetycznej. Program przewiduje dofinansowanie na panele fotowoltaiczne, które produkują energię służąca do ogrzania domu i wody. Wnioski są na bieżąco rozpatrywane przez wojewódzkie oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program Czyste Powietrze jest realizowany w latach 2018-2029, ale umowę należy podpisać przed 31 grudnia 2027 r. Od początku tego roku dotacje i dofinansowania z programu Czyste Powietrze nie obejmują zakupu i montażu instalacji w nowo budowanych budynkach.

Ulga podatkowa

Zgodnie z Ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne istnieje możliwość odliczenia kosztu montażu fotowoltaiki od podstawy obliczenia podatku dochodowego.

Ulga podatkowa dotyczy zakupu paneli, materiałów budowlanych, kosztu demontażu starej instalacji oraz montażu nowej, jej regulacji i uruchomienia. Podstawą odliczenia jest posiadana faktura VAT.

Oferta nisko oprocentowanych kredytów

Jeśli nie kwalifikujesz się do żadnego programu dofinansowującego zakup fotowoltaiki, rozważ kredyt. Liczba banków z atrakcyjną ofertą kredytową rośnie wraz z popularnością źródeł energii odnawialnej. Warunki skorzystania z pożyczki różnią się w zależności od banku i zainteresowanego (właściciel domu jednorodzinnego, wspólnota mieszkaniowa, firma itp.).

A gdy już posiadasz fotowoltaikę…

Skorzystaj z usługi net meteringu, czyli systemu opustów dla właścicieli instalacji prosumenckich. Net metering pozwala na odebranie z sieci publicznej energii wcześniej wyprodukowanej i wprowadzonej na korzystnych warunkach finansowych. Właściciel mikroinstalacji o mocy elektrycznej do 10 kW może wykorzystać 80% oddanej energii za darmo (w przypadku mikroinstalacji o mocy 10-50 kW – 70%). Wyprodukowany prąd można odebrać przez rok od momentu jego wprowadzenia do sieci.

Pomagamy uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną

Jeśli zastanawiasz się nad montażem paneli słonecznych, ale obawiasz się kosztów, skorzystaj z powyższych sposobów na ich obniżenie. Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną w postaci bezzwrotnej dotacji lub pożyczki na atrakcyjnych warunkach sprawia, że jej montaż jest jeszcze korzystniejszą inwestycją. Sposób dofinansowania fotowoltaiki może zmieniać się co roku. Jedne programy się kończą a w ich miejsce powstają nowe. Warto śledzić sytuację na bieżąco. Skontaktuj się z nami i sprawdź jakie masz możliwości dofinansowania instalacji fotowoltaicznej!

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.