Czym jest i jak działa falownik?

Czym jest i jak działa falownik?

Jeden z najważniejszych elementów w każdej instalacji fotowoltaicznej. Gdyby nie on, mikroelektrownia nie mogłaby funkcjonować. Dowiedz się, do czego służy falownik i dlaczego jest tak istotny.

Co to jest falownik

Falownik to urządzenie zmieniające prąd stały (DC) na prąd zmienny o regulowanej częstotliwości (AC). Jest nazywany również inwerterem albo przemiennikiem częstotliwości. Składa się z układu mostkowego tranzystorowego, układu wejściowego, do którego jest podłączona instalacja fotowoltaiczna oraz układu wyjściowego. W układzie mostkowym odbywa się cały proces zmiany prądu. W układzie wejściowym znajdują się bezpieczniki, rozłączniki, ograniczniki przepięć oraz MPPT (Maximum Power Point Tracker), czyli układ śledzący maksymalny punkt mocy modułów fotowoltaicznych, który pozwala na zwiększenie efektywności ich pracy. Zadaniem układu wyjściowego jest dostarczenie prądu do rozdzielni. Inwertery można podzielić ze względu na sposób działania:

  • Falownik on-grid – jest stosowany, gdy instalacja jest podłączona do sieci energetycznej. Jego praca jest uzależniona od napięcia w sieci, do którego dopasowuje napięcie instalacji fotowoltaicznej. Przekazuje nadwyżkę wytworzonej energii.
  • Falownik off-grid (wyspowy) – jest stosowany, gdy instalacja nie jest podłączona do sieci energetycznej. Nadaje się do pracy z akumulatorami itp. Często jest montowany w instalacjach w domkach letniskowych.
  • Falownik hybrydowy – łączy zalety falownika on-grid i off-grid. Niektóre modele są wyposażone baterię akumulatora, dzięki czemu mogą magazynować wyprodukowaną energię. Inwertery hybrydowe są najdroższe, ale i najbardziej funkcjonalne. Są chętnie stosowane w instalacjach fotowoltaicznych.

Istnieją także inwertery transformatorowe i beztransformatorowe oraz jednofazowe i trójfazowe. Niektóre falowniki można montować na zewnątrz. Ostateczny wybór falownika zależy od instalacji fotowoltaicznej, potrzeb właściciela oraz wymagań OSD (Operatora Sieci Dystrybucyjnej) w przypadku podłączenia instalacji do sieci.

Jak działa falownik

Najlepiej zacząć od początku, krótko opisując, jak działa instalacja. Pobrana energia słoneczna jest zamieniana na prąd stały, a następnie na prąd zmienny i w takiej formie trafia do gniazdek. Pierwszy etap odbywa się w ogniwach fotowoltaicznych, zaś następny właśnie w falowniku. Dlatego falownik jest tak istotny – korzystanie w domu z energii elektrycznej o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz byłoby niemożliwe. Dodatkowo inwerter działa kontrolnie, chroniąc sieć energetyczną, panele fotowoltaiczne oraz odbiorców energii.

Falowniki w instalacjach fotowoltaicznych

Każda instalacja fotowoltaiczna musi być wyposażona w odpowiedni inwerter wysokiej jakości i od sprawdzonego producenta. Decydując się na panele słoneczne RM Solar, masz pewność, że Twoja mikroelektrownia jest sprawna i zbudowana wyłącznie z topowych komponentów. Myślisz o przejściu na energię słoneczną? Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.