Czy panele słoneczne będą działać w razie awarii prądu?

Czy panele słoneczne będą działać w razie awarii prądu?

Możecie się zastanawiać czy w przypadku dużego blackoutu Wasze panele fotowoltaiczne będą działać. Odpowiedź nie jest taka prosta! Dlaczego?

Czy OZE zabezpiecza przed awarią prądu?

Mogłoby się wydawać, że jeśli mamy swoje własne źródło pozyskiwania energii, to awaria prądu w elektrowni nie powinna nas martwić. Korzystając z odnawialnych źródeł energii mamy przecież do czynienia z baterią, która nigdy się nie wyczerpie, prawda? Dzięki panelom słonecznym energia słoneczna jest konwertowana w prąd i gotowe, jesteśmy niezależni od dostawców prądu! Niestety nie do końca działa to w taki sposób. Na rynku istnieją dwa rodzaje instalacji – w zależności od tego, na którą się zdecydujemy, będziemy w różnym stopni zależni od elektrowni.

Instalacja fotowoltaiczna On-Grid

Ten rodzaj instalacji nie będzie działał podczas awarii prądu. Dlaczego? Mikroelektrownie On-Grid są podłączone do sieci elektroenergetycznej, co oznacza, że prąd wytwarzany przez panele fotowoltaiczne nie będzie przekazywany do naszego budynku. Inwerter solarny, którego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego pochodzącego z energii słonecznej, na prąd zmienny w naszych gniazdkach, nie będzie działać. To wszystko ze względów bezpieczeństwa. W przypadku awarii często potrzebne są prace na odcinku linii energetycznej, dlatego musi ona być całkowicie wyłączona. Rozwiązanie On-Grid to opcja, żeby oszczędzić na rachunkach za prąd i produkować energię na własne potrzeby. Sprawdzi się jednak tylko w miejscach podłączonych do sieci elektroenergetycznej.

Instalacja fotowoltaiczna Off-Grid

Instalacja fotowoltaiczna Off-Grid to instalacja, która będzie w pełni samowystarczalna i będzie dla nas zabezpieczeniem przed zanikami prądu. Off-Grid jest wyposażone w magazyn energii, czyli w akumulator. Oznacza to, że inwerter będzie konwertował prąd stały na zmienny nawet w trakcie awarii sieci. Oczywiście wiele zależy od tego jakie jest nasze zapotrzebowanie na prąd. Trzeba zwrócić uwagę na to, że chociaż jesteśmy zabezpieczeni przed awarią, koszt instalacji takiej mikroelektorwni może się nigdy nie zwrócić. Dlaczego? Akumulatory mają swoją określoną żywotność – akumulatory stosowane przy instalacjach fotowoltaicznych mogą wytrzymać do 400 cykli. Nie jest to popularne rozwiązanie w gospodarstwach domowych, częściej spotykane jest na przykład w domkach letniskowych, czy w instytucjach, których działanie uzależnione jest od prądu. 

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.