Czy panele fotowoltaiczne należy myć?

Czy panele fotowoltaiczne należy myć?

Choć mogłoby się wydawać, że panele fotowoltaiczne ze względu na swoją budowę, położenie i strukturę nie wymagają mycia ponieważ doskonale oczyszczą się same podczas opadów deszczu, to jednak musimy pamiętać o tym, że w rzeczywistości sprawa wygląda zupełnie inaczej. Mycie paneli fotowoltaicznych jest konieczne! Sam deszcz nie jest w stanie dokładnie oczyścić powierzchni paneli. Zabrudzony panel może tracić nawet do 15% wydajności co sprawi, że zwrot z poniesionej przez nas inwestycji w fotowoltaikę, znacząco się przedłuży.

Jak często myć panele?

Ogólnie przyjmuje się, że panele powinniśmy myć dwa razy do roku (absolutne minimum to raz w roku). Związane jest to z porami roku. Pierwsze prace konserwacyjne powinniśmy wykonać wiosną. Pozwoli to na pozbycie się zanieczyszczeń naniesionych wraz ze śniegiem, a także pozbędziemy się wcześniej osiadłych na panelach pyłków i kurzu. Warto również zwrócić uwagę na panele zimą. Jeżeli okaże się, że zalega na nich śnieg, to możemy go zdjąć używając delikatnej, nie szorstkiej szczotki. Chociaż w tym przypadku, jeżeli panele są zamontowane pod odpowiednim kątem najlepiej poczekać aż śnieg sam się zsunie z modułu. Drugie czyszczenie warto wykonać mniej więcej w połowie lata lub pod koniec jesieni. Jeżeli mieszkamy w miejscu gdzie prowadzone są prace rolne nasze panele narażone są na wzmożone brudzenie się pyłem. Z kolei jesienią, jeżeli nasz dom otoczony jest przez drzewa, na naszych panelach mogą osiąść liście i drobne gałązki, których również jak najbardziej powinniśmy się pozbyć.

Czy panele fotowoltaiczne można myć samemu?

Jak najbardziej, panele fotowoltaiczne mogą być pielęgnowane we własnym zakresie. Musimy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze do ich czyszczenia nie możemy używać silnych detergentów, które mogłyby uszkodzić powłokę paneli. Dobrym środkiem czyszczącym będzie własnoręcznie przygotowany roztwór składający się z wody, octu winnego oraz płynu do mycia szyb. Przepis na taki roztwór bez problemu znajdziecie w internecie. Do mycia możemy również użyć mydła nieściernego spłukując je później wodą. Absolutną podstawą jest to, żeby do mycia używać miękkich materiałów, które nie porysują powierzchni paneli fotowoltaicznych. Pomimo tego, że o panele możemy zadbać sami polecamy, aby zlecać te czynności profesjonalnym firmom. Dzięki temu ograniczymy ryzyko uszkodzenia modułów naszej instalacji przez użycie nieodpowiednich środków do jej czyszczenia, a ponadto unikniemy ryzyka, które wiąże się z wchodzeniem na dach lub wysoką drabinę. Pamiętajmy do tego, że panele to instalacja elektryczna co wiąże się z kolejnym niebezpieczeństwem (choć mało prawdopodobnym) jakim jest porażenie prądem. Musimy pamiętać również o tym, że czyszczenie paneli powinniśmy przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. W ten sposób unikniemy ryzyka ich uszkodzenia w wyniku szoku termicznego.

Zalety mycia paneli fotowoltaicznych

Oprócz samej estetyki mycie paneli fotowoltaicznych, to dodatkowe korzyści. Po pierwsze będą one działały z pełną mocą, a zabrudzenia nie obniżą wydajności instalacji zarówno obecnie jak i w późniejszych latach użytkowania instalacji. Prawidłowa konserwacja sprawi także, że do minimum ograniczymy ryzyko uszkodzenia instalacji, które wiązałoby się z wizytą serwisu i np. z wymianą poszczególnych jej modułów.

Inne sposoby na czyszczenie fotowoltaiki

Na obszarach gdzie panele są zagrożone częstymi zabrudzeniami stosuje się rozwiązanie automatycznego mycia paneli. Specjalne myjki na stałe zamontowane przy instalacji regularnie ją oczyszczają i nie doprowadzają do zbyt dużego i długotrwałego osadzania się zabrudzeń. Takie rozwiązanie jest wygodne, ale ze względu na koszt nieopłacalne w przypadku naszej małej przydomowej elektrowni. Kolejną opcją, która pomoże nam pozbyć się zabrudzeń, a raczej nie dopuścić do ich powstawania, jest powłoka hydrofobowa nanoszona na panele. Sprawia ona, że zanieczyszczenia i woda opadające na panele po prostu się z nich zsuwają.

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy darmową wycenę Twojej instalacji!

RM Solar

NIP 9731048291
REGON 368884867
KRS 0000707360

Skontaktuj się

+48 787 015 330
biuro@rmsolar.pl
ul. Zimna 3
Zielona Góra, 65-707
Copyright 2021, RM Solar.